5 haber
Bize Katılın

2017 Yılı Asgari Ücret Tutarı Belli Oldu (2017 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar?)

Son dakika açıklaması geldi. 6.5 milyondan fazla işçinin beklediği karara açılandı ve 2017 yılı asgari ücret tutarı belli oldu. Alınan karara ise işçi temsilcileri imza atmadı. İşte 2017 yılı asgari ücret miktarı

2017 Yılı Asgari Ücret Tutarı Belli Oldu (2017 Yılı Asgari Ücret Ne Kadar?)
Bu haber 29 Aralık 2016 - 14:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu tarafından yapılan son dakika açıklamasında, Asgari ücreti yalnızca işverenlerin onayı ile kararlaştırıldığı belirtildi. İşçi tarafı karara imza atmadı. –

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılı için asgari ücretin yüzde 8 artışla net 1,404 liraya çıkarıldığını açıkladı.

Bakan Müezzinoğlu, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun işçi kesiminden kimsenin katılmadığı son toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, asgari ücrete 2017 yılı için yüzde 8 zam yapıldığını ve brüt 1,777 lira 50 kruruş, net 1,404 lira 50 kuruş olarak belirlendiğini söyledi.

Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılında tek kademeli olarak uygulanacağını söyledi.

“Kararı İşverenle Birlikte İmzaladığımız İçin Teşekkür Ederim”

Asgari ücretin 1,600 liraya çıkarılması yönünde talebi olan Türk İş’in toplantıya katılmamasına üzüldüğünü belirten Müezzinoğlu, “Gönlüm arzu ederdi ki, Türk-İş’in de imzası olsun. İşverenin de zorluklarını da anlayarak zorluklarını paylaşarak bu zorluklarda ülke koşullarının değerlendirme çerçevesinde onlara da teşekkür ederim. Asgari ücret kararını işverenle birlikte imzaladığımız için teşekkür ederim” dedi.

Müezzinoğlu, yeni asgari ücret kararıyla birlikte 3 çocuklu bir asgari ücretlinin eline ayda 1,500 lira civarında ücret geçeceğini belirtti.

Türk İş 1,600 lira, DİSK 2,000 lira istemişti

Türk İş, katıldığı toplantılarda işçi asgari ücret için 1,600 lira talebinde bulunmuştu. DİSK ise  asgari ücretin tamamen vergi dışı bırakılması gerektiğini ifade etmiş, en az net 2 bin lira olması gerektiğini belirtmişti.

Öte yandan işveren ise DİSK’in ve Türk-İş’in önerilerine karşın, herhangi bir zam yapılmasını istemiyordu.

5haber.com  | Ankara

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA