5 haber
Bize Katılın

Dışişleri Bakanlığından Son Dakika Halep Açıklaması: “Güvenli Tahliyenin Bir An Önce..”

Dışişleri Bakanlığından yapılan son dakika açıklamasında Halep’te yaşanan durumun içler acısı olduğu, bu konuda rejim ve destekçilerinin sorumluluğunun açık olduğu bildirildi. İşte Dışişleri Bakanlığından Yapılan son dakika açıklaması.

Dışişleri Bakanlığından Son Dakika Halep Açıklaması: “Güvenli Tahliyenin Bir An Önce..”
Bu haber 13 Aralık 2016 - 14:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan son dakika açıklamasında Temmuz ayı itibariyle kuşatma altında olan ve yoğun bombardıman altında kalan Halep’te yaşananların infialle karşılandığının altı çizilerek, “Tüm bu eylemler uluslararası insani hukukun ağır ihlali niteliğinde olup, bu konuda rejim ve destekçilerinin sorumluluğu açıktır. Halep’e yönelik saldırıların derhal durdurulması, Doğu Halep’te kalan nüfusun buradan BM dahil gerekli gözetim mekanizmaları eşliğinde güvenli tahliyesinin biran önce gerçekleşmesi ve insani erişimin önünün açılması şarttır” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı’nın Halep’te rejim ve destekçilerinin eylemlerine ilişkin yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Temmuz ayından bu yana kuşatma ve yoğun bombardıman altında tutulan Doğu Halep’te, rejim ve destekçileri tarafından aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin katledilmesini büyük bir dehşet ve infialle karşılıyoruz. Rejim, Doğu Halep halkını aylardır insani yardım erişimine izin vermeyerek ve hastane, okul, su-elektrik şebekeleri gibi sivil altyapıyı yok ederek insanlık dışı koşullara mahkum etmiştir. Bu yetmezmiş gibi şimdi de her türlü silahla halkı hedef almakta, sivillere yönelik adeta toplu infazlar icra etmektedir. Bu süreçte, kentten ayrılmak isteyen sivillere de herhangi bir şans tanınmamaktadır.

Halep’te muhaliflerin bulunduğu son iki mahallede sıkışmış durumdaki on binlerce sivilin de önümüzdeki günlerde benzer bir kaderi paylaşmasından ciddi endişe duyulmaktadır. Tüm bu eylemler uluslararası insani hukukun ağır ihlali niteliğinde olup, bu konuda rejim ve destekçilerinin sorumluluğu açıktır. Halep’e yönelik saldırıların derhal durdurulması, Doğu Halep’te kalan nüfusun buradan BM dahil gerekli gözetim mekanizmaları eşliğinde güvenli tahliyesinin biran önce gerçekleşmesi ve insani erişimin önünün açılması şarttır. Türkiye bu amaçla ilgili ülkeler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerini sürdürmektedir.”

5haber.com  | Ankara
DHA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA