5 haber
Bize Katılın

Merkez Bankasından Flaş Hamle!! 22 Milyarlık Destekle Döviz Artışının Önüne Geçildi

Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklamasında, döviz artışının önüne geçmek adına bankaların borçlanma limitlerinde indirim yapıldığı belirtildi. İşte yapılan açıklama.

Merkez Bankasından Flaş Hamle!! 22 Milyarlık Destekle Döviz Artışının Önüne Geçildi
Bu haber 10 Ocak 2017 - 13:22 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından beklenen adım geldi ve Banka borçlanma limitleri düşürüldü. Bu hamle ile birlikte döviz az da olsa düştü.

Merkez Bankası (TCMB), dövizdeki yükselişin önüne geçmek için bankaların borçlanma limitlerini 22 milyar lira birden düşürdü ve döviz zorunlu karşılıklarını 1.5 milyar lira azalttı. Bu gelişme üstüne dolar “3 kuruş” düşüşle, 3.78 liradan 3.75 liraya geriledi.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Piyasalarda gözlenen aşırı oynaklık yakından takip edilmekte olup ekonomik temellerden uzaklaşan sağlıksız fiyat oluşumlarına karşı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gerekli tedbirler alınacaktır” denildi ve şu önlemler açıklandı:

“Yapılan değerlendirmeler sonucunda, TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitleri 11 Ocak 2017 tarihinden itibaren toplam 22 milyar Türk lirasına düşürülmüştür. Ayrıca, yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Bu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1.5 milyar ABD doları ilave likidite sağlanmış olacaktır. Piyasalardaki gelişmeler yakından izlenmekte olup, gerekli görülmesi halinde, ülkemizde fiyat istikrarını ve finansal istikrarı korumak üzere ilave adımlar atılabilecektir.”

5haber.com  |Ankara
DHA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA