5 haber
Bize Katılın

Murat Bardakçı’dan Olay Belge

Murat Bardakçı, Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan’da açılmasına yönelik yayınladığı emrin fotoğrafını yayınladı.

Murat Bardakçı’dan Olay Belge
Bu haber 23 Nisan 2016 - 11:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gazete Habertürk yazarı Murat Bardakçı, 20 Nisan 1920 tarihli bir belgeyi okurlarıyla paylaştı. Türkiye’de ilk kez paylaşıldığını söyleyen Murat Bardakçı’nın yayınladığı belge, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan’da açılmasına yönelik yayınladığı emrin fotoğrafı. Eski dilde bir sayfa olarak paylaşılan emri günümüz Türkçesine de çeviren Bardakçı, “İlk Meclis’in 1970’li senelerde hayatta bulunan üyelerinden bazıları da açılışta dinî törenlerin yapıldığını anlatıyorlardı. Ama, törenlerin şekli konusunda Mustafa Kemal Paşa’ya ait olan ve Nutuk’un eski harflerle ilk baskısında matbaa harfleriyle ve sadece maddeleri yer alan emrin orjinalinin görüntüsü bugüne kadar yayınlanmadı” diye yazdı.

İşte o Belge

mustafa-kemal-orjinal-belge

Aslının Genelkurmay başkanlığında bulunduğunu belirten Murat Bardakçı, belgeyi kendisine Tuğgeneral Necdet Tuna tarafından hediye edildiğini belirterek, Tuna’ya teşekkür ediyor.

6 madde olarak yayınlanan emrin her maddesinde dini vurgular ön plana çıkarken Hilafet ve padişahlık makamından da övgüyle söz ediliyor.

Murat Bardakçı’nın yazısının tamamını ve emrin maddelerini bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA