5 haber
Bize Katılın

Siirt Valisinden Son Dakika Açıklaması: 4 İşçi Hayatını Kaybetti , 12 İşçi Aranıyor

Siirt’in Maden Köyünde bir bakır madeninde meydana gelen heyelan sonrası yapılan arama tarama çalışmalarından son dakika bilgisi geldi. Valilikten yapılan son dakika açıklamasında göçük sonucu 4 işçinin hayatını kaybettiği, 12 işçi içinse aramaların sürdüğü bildirildi.

Siirt Valisinden Son Dakika Açıklaması: 4 İşçi Hayatını Kaybetti , 12 İşçi Aranıyor
Bu haber 18 Kasım 2016 - 14:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Siirt’in Şirvan İlçesinde önceki gece meydana gelen deprem faciasının bilançosu açıklandı.

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz,”4 cenazeyi çıkardık,  12 işçi halen göçük altında” dedi

Şirvan İlçesi’ne bağlı Maden Köyünde özel bir bakır madeninde çalışmaların yürütüldüğü sırada heyelan nedeniyle meydana gelen göçükte mahsur kalan 15 işçiden 3’ünün cesedine ulaşıldığı, 12 işçiyi arama ve kurtarma çalışmaları devam ettiği bildirildi.

Maden Köyünde bulunan ve özel bir firma tarafından işletildiği belirtilen bakır madeni sahasında ilk belirlemelere göre aşırı yağış nedeniyle dün saat 20.30 sularında heyelan meydana geldi. 3 vardiya halinde 15’er kişilik ekipler halinde çalışmaların sürdürüldüğü ocakta heyelanla kayalar ve binlerce ton toprak maden sahasına doğru aktı. Maden sahasında çalışan işçilerle 8 kamyon ve 3 iş makinesi de toprak altında kaldı.

Olayın öğrenilmesi ile birlikte önce Siirt merkez ve Şirvan ilçesinden, ardından da Diyarbakır başta olmak üzere çevre illerden sağlık ve arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edilerek arama kurtarma çalışması başlatıldı. Aşırı yağış nedeniyle heyelanın zaman aman devam ettiği bölgede 5 ilden gelen ekiplerin gece boyu çalışmalar güçlükle yapılabildi. Gece boyu devam eden ve 3 işçinin cesedine ulaşılan arama kurtarma çalışmalarında, toprak altındaki 12 işçiye ulaşabilmek için sabahın ilk ışıklarıyla çalışmalara hız verildi.

Valilikten Açıklama

Siirt Valiliği tarafından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, özel bakır madeninde heyelan sonucu göçük meydana geldiği belirtilerek, sabah saatlerine kadar 1 işçinin cesedinin toprak altından çıkarıldığı, 2 işçinin cesedinin tespit edildiği ve 12 işçiyi arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İlimize bağlı Şirvan İlçesi Maden Köyü’nde bulunan özel bir bakır işletmesinde çalışma yapıldığı sırada heyelan meydana gelmiştir. Valilik bünyesinde ivedilikle kriz merkezi oluşturulmuş, arama kurtarma çalışmalarına hemen başlanmıştır. 1 işçinin cenazesi çıkarılmış olup, 4 işçinin cesedi tespit edilmiştir. Diğer 12 işçinin kurtarılması için arama kurtarma çalışmalarına devam edilmektedir. Bölge illerden takviye arama-kurtarma ekipleri de olay yerine intikal etmektedir. Bölgede arama-kurtarma çalışmaları heyelan riskinin devam etmesi nedeniyle AFAD, Kızılay, Sağlık Bakanlığı, şirket yetkilileri ve Jandarma desteği ile kontrollü bir şekilde yürütülmektedir. Heyelanın aşırı yağışlar nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmekle birlikte, sebepleri hususunda araştırma ve inceleme devam etmektedir. Arama kurtarma çalışmaları Siirt, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Van AFAD kurtarma ekipleri, Sağlık Bakanlığı UMKE ekibi, Kızılay, maden şirketine ait arama-kurtarma ekibi ve jandarma arama-kurtarma ekibinin katılımı ile sürdürülmektedir. AFAD Erzurum arama-kurtarma ekibi, olay mahalline ulaşmak üzeredir.”

5haber.com  | Siirt
DHA

 
5haber.com'u sosyal ağlarda takip ederek son dakika gelişmelerinden anında haberdar olabilirsiniz; Facebook | Twitter | Google + | Youtube 
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA