5 haber
Bize Katılın

Sürücüler Dikkat Uygulama Yarın Başlıyor!! Uymayana 602 TL Ceza

Kış aylarının yaklaşması ve yağışlı havaların ülke geneline hakim olması nedeniyle yarından itibaren Kış Lastiği uygulamasına geçilecek. Bu uygulamaya geçmeyen sürücülere 602 lira ceza kesilecek. İşte detaylar.

Sürücüler Dikkat Uygulama Yarın Başlıyor!! Uymayana 602 TL Ceza
Bu haber 30 Kasım 2016 - 14:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan araçlar için kış lastiği takma uygulaması yarın başlıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan ve 2012 yılında yürürlüğe konulan, “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine yarından itibaren izin verilmeyecek. Yarından itibaren başlayacak uygulama 1 Nisan tarihine kadar devam edecek ve bu tarihte sona erecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 lira ceza uygulanacak. Ayrıca bu tarihler arasında şehir içi taşımacılıkta kış lastiği takma uygulaması da Valilikler tarafından yerel sıcaklıklar dikkate alınarak belirlenecek.

Kış Lastiği Takma Yoğunluğu

Zorunlu kış lastiği takma uygulamasının başlamasına saatler kala lastik bayileri önünde yoğunluk görüldü. Kimi sürücüler araçlarına ilk kez satın aldığı kış lastiklerini taktırırken kimileri de yanlarında getirdiği kış lastiklerini yaz lastikleriyle değiştirdi.

Kış lastiği taktıran sürücüler, uygulamanın trafikte güvenlik açısından önemine vurgu yaptı. Bazı sürücüler, zorunlu olan olmayan trafiğe çıkacak bütün sürücülerin araçlarına kış lastiği takmasını tavsiye etti.

Sürücüler Uygulamanın Önemini Anlattı

Turizm sektöründe taşımacılık yapan Korkmaz Adıyaman, yaz lastikleriyle kışın trafiğe çıkmanın tehlikeli olduğunu belirtti. Yağışlı havalarda yolun kaygan olduğunu dile getiren Adıyaman, “Kışın, kış lastiği takmayan araçların daha fazla kazaya sebebiyet verdiğini görüyoruz. Kış lastiği varsa daha fazla emniyet içinde gidiyoruz” diye konuştu.

Bayiler Satıştan Memnun

Öte yandan lastik bayi sahipleri de takma zorunluluğu nedeniyle kış lastikleri satışlarından memnun. Beyoğlu’nda lastik bayisi bulunan Mehmet Erkoca, kış lastiği satışlarının uygulamaya saatler kala patladığını belirtti. Erkoca, “Yağışlı havalar için kış lastiğinin zorunlu olması çok önemlidir. Kış lastikleri, yağışlı havalarda aracın kaymasını önlüyor, karlı havalarda iyi bir yol tutuşunu sağlıyor. İstanbul’da yağmur başladı, karın geleceğini de duyan lastikçiye geliyor. Bununla birlikte kış lastiği satışlarımız patladı” diye konuştu.

İnci Acuntaş adlı bir bayi yetkilisi ise son günlerde satışlarda yoğunluk yaşandığına vurgu yaptı.

Acuntaş, “7 derecenin altına düştüğü zaman düz lastik kullanıyorsanız fren mesafesi çok uzuyor. Bu hem sürüş güvenliğini ortadan kaldırıyor hem de kazalara neden oluyor. Bana kalsa tüm araçlara mecburi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

5Haber.com  | Ankara
DHA

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA