5 haber
Bize Katılın

Turizm Gelirlerinde Büyük Düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye’nin turizm gelirleri hakkında açıklamada bulundu. Geçen yılın ilk 4 aylık zaman dilimlerinin karşılaştırılmasına göre büyük düşüşler dikkat çekiyor.

Turizm Gelirlerinde Büyük Düşüş
Bu haber 29 Nisan 2016 - 12:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye İstatistik Kurumu Türkiye’nin turizm gelirlerine ilişkin istatistiki verileri açıkladı. 2016 yılının ilk 4 ayında elde edilen turizm gelirleri 2015 yılının ilk 4 ayına göre %16.5 azalarak 4.066.384.000 dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye Turizm gelirlerinin %71.3’ü nü yurt dışından gelen yabancı uyruklu turistlerden elde edilirken geri kalan kısmı da yurt dışında ikametini sürdüren gurbetçi vatandaşlarımız tarafından sağlandı.

Elde edilen kazancın büyük çoğunluğu kişisel olarak tatile çıkan turistlerden elde edilirken gelirin 321 milyon dolarlık kısımı ismi paket tur sağlayan şirketler tarafından sağlandı.

Yılın ilk 4 aylık sürecinde ülkemizi ziyaret eden turistler kişi başına 719 dolar harcama yaptılar.

Türkiye’den yurt dışına giden vatandaşların harcamasında büyük artış var
Ülkemizin turizm gelirleri azalırken Türkiye’den yurt dışına tatile giden vatandaşlarımızın harcamaları geçen yılın ilk 4 ayına göre %19.9 artışla 1.537.627.000 dolar oldu. Yurt dışına ortalama kişi başına 842 dolar döviz bırakıldı.

Yaz Aylarında düşüşlerin sürmesi bekleniyor
Rusya ile aramızda çıkan siyasi krizin sonucunda bu yıl büyük bir düşüş yaşanılacağı tahmin ediliyor. Komşular ise Türkiye’de bu krizi fırsata çevirmek düşüncesinde bir çok kampanyaya imza attı.

Komşulardan Rus turisti Çekme Planları

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA