5 haber
Bize Katılın

Uzmanlardan Son Dakika Uyarısı!! Kış Aylarında Göz Sağlığı Tehdit Altında

Kış ayları beraberinde birçok hastalığı da getiriyor. Uzmanlardan yapılan son uyarıda kış aylarında göz sağlığına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Buzdan yansıyan ışıkların gözlerimize zarar verdiğini belirten uzman doktorun açıklamaları 5haber.com’un haberinde.

Uzmanlardan Son Dakika Uyarısı!! Kış Aylarında Göz Sağlığı Tehdit Altında
Bu haber 10 Ocak 2017 - 11:44 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Uzmanlardan son dakika uyarısı geldi. Kış ayları, birçok hastalığın tetikçisi olabiliyor.

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgalarının gelmesi ile birlikte ülkemizi etkisi altına alan kar yağışının, göz sağlığı için tehlike oluşturduğuna dikkat çekti. Prof.Dr. Öztürk, “Güneşten gelen ultraviyole ışınlar kar ya da buzdan yansıyarak gözümüzün ön tabakalarına, özellikle korneaya zarar verebilir. Veya kar körlüğü denilen göz rahatsızlığına yol açabilir. Bu göz problemi, karla kaplı alanlarda yürüyen ya da araç kullanan insanları da etkileyebilir’’ ifadelerini kullandı.

Acıbadem Kayseri Hastanesi göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, göz sağlığının kış şartlarından olumsuz etkilenebildiğini, bunun kar yoğunluğu ile ve karlı ortamda geçirilen süreyle doğrudan ilişkili olduğunu söyledi. Öztürk, şöyle konuştu:

“Kar körlüğünün ilk belirtileri gözde kuruma hissi ve ışığa karşı aşırı hassasiyettir. Daha sonra yanma, gözde kum varmış gibi batma, kızarıklık, ağrı ve sulanma şikayetleri başlar. Gözde oluşturduğu hasarın şiddetine göre ise farklı derecelerde bulanık görmeye de yol açabilir. Bu şikayetler gözlerde oluşan hasarın boyutuna göre birkaç gün sürebilir nadiren 1 haftaya kadar uzayabilir. Bulgular genelde geçicidir ve tedavi ile hızla düzelir.’’

Prof.Dr. Öner, kar körlüğüne karşı alınacak en etkili önlemin ise ultraviyole koruyucu özelliği olan gözlük kullanmak olduğunu sözlerine ekledi.

Gündem haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

 
5haber.com'u sosyal ağlarda takip ederek son dakika gelişmelerinden anında haberdar olabilirsiniz; Facebook | Twitter | Google + | Youtube 
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA