5 haber
Bize Katılın

Vergi Borcu İlk Taksitini Yatıramayanlar Ne Yapacak? Son Ödeme Tarihi Uzatılacak Mı?

Geçmişe dönük vergi borcunu yapılandıranlar için ilk taksit ve peşin ödeme son günü bugün sona erdi. Peki bugün ödeme yapamayanlar ne yapacak? Son ödeme tarihi uzatılacak mı?

Vergi Borcu İlk Taksitini Yatıramayanlar Ne Yapacak? Son Ödeme Tarihi Uzatılacak Mı?
Bu haber 30 Kasım 2016 - 16:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz günlerde çıkartılan bir kanun ile geçmişe dönük vergi borçlarında yapılandırmaya gidildi ve birçok vatandaşın borçları taksitlere bölündü. Bu kapsamda ise ilk taksitlerin ve peşin ödemesinin için son gün 30 Kasım olarak belirlenmişti.

Verdi Daireleri Tıklım Tıklım

Yapılandırılan vergi borçlarının ilk taksit ve peşin ödemesi için son gün bugün… İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı binası bu yüzden vatandaşlarla doldu taştı. Binanın 2 katında uzun kuyruklar oluştu. Veznelerin önünde adeta insan seli yaşandı. İçeride bunlar olurken Vatan Caddesi’nde de araç yoğunluğu vardı. Yapılandırdıkları tutarı ödemeye gelen bazı vatandaşlar araçlarını kaldırımlara ve otobüs duraklarının önüne parketti. Otobüsler yolcuları yol üzerinden alabildi, parklar nedeniyle Vatan Caddesi Bayrampaşa istikametinde trafikte yoğunluk yaşandı. Yapılandırmanın bozulmaması için borçların ilk taksitleri ya da peşin ödemelerinin bugün saat 21.00’e kadar yapılması gerekiyor.

Yapılandırma Kapsamı

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından alınan ve Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile; 30.06.2016 tarihi itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme, Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Para Cezalarında önemli indirim, Peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %50 indirim, Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50’sinin silinmesi, Varlık Barışı, Vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılmasında %80’e varan indirim, İşletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi, Eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme, Matrah ve vergi artırımında vergi incelemesinden muafiyet, İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma, Beyan edilmemiş gelirler ve kazançlar için pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyan, Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeme, 6552 sayılı Kanun kapsamında devam eden borçların yeniden yapılandırılması, Vadesi 31.12.2011 tarihinden önce olan 50 TL ve altındaki borçların silinmesi, vergi yapılandırması kapsamında alınmıştı.

İlk Taksiti Ödeyenler Ne Yapacak?

Son günü bugün olan vergi yapılandırması ödemelerinde binlerce vatandaş yoğunluktan veya başka sebeplerden dolayı ödemeyi yapamadı. Yapılandırma kapsamında ilk taksitlerini ödeyemeyenler, Gelir İdaresi Başkanlığının son ödeme tarihini uzatmasını bekliyor. Bu kapsamda borcunu ödeyemeyenler, dilekçe ile Gelir İdaresi Başkanlığına son başvuru tarihinin uzatılması konusunu iletebilirler.

5Haber.com  | Ankara

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA