12 yaşında imam nikahı ile evlendirdiler, kocası hapse girince kayınbabası tecavüz etti

Diyarbakır’da korkunç bir olay yaşandı. Alınan son bilgilere göre 23 yaşındaki Sedat D. isimli kişi ile imam nikahı kıyılan 12 yaşındaki L.Ç., kocasının 2009’da hapse girmesi sonucu kayınbabasının yanında yaşamaya başladı. Kayın babasının yanında yaşamaya başlayan L.Ç.’ye kayınbabası tecavüz etti. Yapılan yargılamada, esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, küçük çocuğa baskı yapan kardeş S.D., anne Semra D., küçük çocukla imam nikahıyla birlikte olan Sedat D. ve tecavüzle suçlanan İbrahim D.’nin 29’ar yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Bir tek İbrahim D.’nin tutuklu olduğu davada, savcının diğer sanıkların da tutuklanmasına yönelik talebi mahkemece reddedildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianameye göre merkez Bağlar ilçesi’nde yaşamakta olan Sedat D.’nin annesi 47 yaşındaki Semra D. ve kardeşi 17 yaşındaki S.D., 2009 yılında 12 yaşında olan L.Ç.’nin oğulları ile birlikte olması için küçük kıza baskı uygulamaya başladı. Semra ve S.D.’nin sık sık evlerine gelerek baskı yapması sonucu küçük kıza imam nikahı yapıldı. L.Ç. ile Sedat D. ile ayrı bir evde yaşamaya başladı. Küçük kız ile bir çok kez cinsel ilişkiye giren Sedat D.’nin bir süre sonra başka suçlardan tutuklandı. Bunun üzerine L.Ç. imam nikahlı Sedat D.’nin babası İbrahim D.’nin evinde kalmaya başladı.

Olay Nasıl Yaşandı?

2010 yılının Nisan ayında kimsenin evde olmadığı bir sırada İbrahim D. küçük çocuğa, “Çabuk elbiseni çıkar. Karşı koyma, seni döverim. Ses edersen öldürürüm” diyerek tehdit etti. Mağdure ise korkudan karşı koyamadı. Şüpheli İbrahim D. zorla L.Ç.’nin elbiselerini çıkararak cinsel istismarda bulundu. Mağdure bu durumu İbrahim D’nin eşi Semra D ve kızı S.D.’ye anlattı.

İbrahim D.’nin eşi ve kızı olayı kimseye anlatmaması ve evden çıkmaması konusunda L.Ç.’yi tehdit etti. Yaklaşık 40- 50 gün boyunca zorla evde tutulan mağdure bir süre sonra fırsatını bularak polise sığındı ve ve devlet korumasına alındı. Savcı Semra D., S.D., küçük çocukla imam nikahı kıyan Sedat D. ve zorla cinsel istismarda bulunan İbrahim D.’nin ‘Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘Cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 29’ar yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

 

Ara kararlarını açıklayan mahkeme, savcılığın sanıkların tutuklanması talebini reddetti. Sanıklar ve avukatlarına davanın esasına ilişkin son savunmalarını yapmak üzere süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

5haber.com  | Diyarbakır
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir