14 Mart Tıp Bayramı'nda Sağlıkçılar Sorunlarını Dile Getirdi | 5 haber
SON DAKİKA
Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz.gaziosmanpaşa evden eve nakliyatgaziosmanpasa evden eve nakliyat/kağıthane evden eve nakliyatuluslararası evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyathalkalı evden eve nakliyat

14 Mart Tıp Bayramı’nda Sağlıkçılar Taleplerini Dile Getirdi

14 Mart Tıp Bayramı vesilesi ile toplanan sağlık çalışanları, sıraladıkları sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istedi. İşte yapılan açıklama ve sağlıkçıların çözüme kavuşturulması gereken sorunları.

Bu haber 14 Mart 2017 - 16:28 'de eklendi ve kez görüntülendi.

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bırakan sağlık çalışanları yaptıkları basın açıklamasıyla taleplerini dile getirdi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) ve İstanbul Tabip Odası üyesi bir grup doktor, beyaz önlükleriyle saat 12.00 sıralarında anıt önünde bir araya geldi. Aralarında TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel ile İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez’in olduğu grup, ‘Her zaman her yerde iyi hekimlik’ yazılı çelengin anıta bıraktı. Burada bir konuşma yapan Raşit Tükel, sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı. Bir takım talepleri olduğunu kaydeden Tükel, önceliklerinin kanun hükmünde kararnamelerle ihraç edilen hekim ve sağlık çalışanlarının bir an önce görevlerine iade edilmesi istedi. Raşit Tükel, “Bir kişinin suçlu olarak kabul edilmesi için etkili bir soruşturma ve kanıtlar gerekir. Bunların olmadığı koşullarda meslektaşlarımızın görevlerine bir an önce iade edilmeleri öncelikli talebimiz olarak ifade ediyoruz” diye konuştu.

Çalışma Koşulları İyileştirilsin

Sağlıkta dönüşüm kapsamında uygulanan performans sistemiyle ilgili olarak konuşan Prof. Dr. Tükel, “Bu sistem, hasta muayenesinde sürati ve kısa sürede çok sayıda hasta bakmayı getirdi. Bu da niceliğin artmasına niteliğin azalmasına yol açtı. Sağlıkta çalışma koşullarımızla ilgili taleplerimizi Sağlık Bakanlığı’na ilettik” ifadelerini kullandı.

Sağlık’ta Şiddete Son

Raşit Tükel, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına da değinerek şunları söyledi:

“Sağlıkta şiddetin çözümü konusunda önerilerimiz var. Öncelikli olarak sağlıkta performans sisteminin, 5 dakikada hasta bakmanın, sağlıkta niteliği düşürmenin en önemli sağlıkta şiddet nedenlerinden biri olduğunu belirtiyoruz. Bunun önüne geçilmesi için bir yasa gerekiyor. Sağlıkta şiddet uygulayanların eylemlerine uygun olarak cezalandırılmaları koruyucu bir anlam taşıyacaktır. Bununla ilgili bir yasa tasarısı hazırladık. Bütün bu taleplerimizi yarın TBMM’de miletvekilleriyle, Sağlık Bakanı’yla ve kamuoyuyla paylaşacağız.”

14 Mart Tıp Bayramı kutlaması konuşmaların ardından okunan ortak basın açıklamasıyla sona erdi.

DİSK’in Tıp Bayramı Açıklaması

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, sağlık sektöründe birçok sorunun yaşandığına dikkat çekerek, özel hastanelerdeki “uzun çalışma saatlerine son verilmesi” çağrısında bulundu.

Çerkezoğlu, Tıp Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, “İş güvencesi ve insanca çalışma koşulları, sağlık hakkı ve nitelikli sağlık hizmeti için mücadele eden tüm sağlık emekçilerinin 14 Mart Tıp Bayramını kutlarız” dedi ve ekledi:

“Bu sene 14 Mart Tıp Bayramına sağlık emekçilerinin dört talebi damgasını vuruyor: Haksız ve hukuksuz ihraç edilen hekimlerin işlerine iadesi; hastaya yeterli süre ayrılmasına olanak verecek çalışma koşulları; çalışırken ve emeklilikte insanca ücret ve iş güvencesi; sağlıkta şiddetin sona ermesi.

“Bizler öncelikle, nitelikli bir sağlık hizmetinin güvenceli sağlık emekçileri ile sunulabileceğinin altını çiziyor, taşeron köleliğinin simgesi haline gelen hastanelerde her türlü güvencesiz çalıştırma biçiminin ortadan kaldırılmasını, özel hastanelerdeki uzun çalışma saatlerine ve korkunç sömürü düzenine son verilmesini istiyoruz.

“Haklarında yargı kararı olmadan binlerce sağlık emekçisinin görevlerinden ihraç edilmesi karşısında bizler emeğin, barışın, kardeşliğin, demokrasinin, nitelikli bir sağlık hizmetinin mücadelesini yürüten sağlık emekçilerinin görevlerine acilen iade edilmesini talep ediyoruz.”

5haber.com  |  Ankara
DHA

Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz.gaziosmanpaşa evden eve nakliyatgaziosmanpasa evden eve nakliyat/kağıthane evden eve nakliyatuluslararası evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyathalkalı evden eve nakliyat

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.