220 bin 614 kişi Milli Savunma Üniversitesine başvuruda bulundu

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Harp Okullarının yerine Milli Savunma Üniversitesi kuruldu. Buna göre “Geleceğin komutanı sen ol” çağrısıyla başlatılan harp okulları ile astsubay meslek yüksek okullarının birinci sınıfına öğrenci alımına yönelik başvurular yoğun şekilde devam ediyor.

Yoğun ilginin gösterildiği Milli Savunma Üniversitesine başvuruların başladığı 19 Nisan tarihinden bu yana toplamda 220 bin 614 öğrenci müracaatta bulundu. Başvuruların 119 bin 23’ü harp okulları için gerçekleştirilirken bunlardan 35 bin 768’ini kız öğrenciler oluşturdu.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Harp okulları ve astsubay meslek yüksek okuluna başvuru işlemleri Milli Savunma Bakanlığının internet sitesinden yapılıyor.

YGS puanlarına göre sınavlara çağrılacak adaylar, daha sonra ikinci aşamaya geçecek. Burada da adaylar tercihleri, okul kontenjanları, ihtiyaç duyulan aday sayısı ve belirlenecek çağrı puanına göre ikinci seçim aşamasına davet edilecek. İkinci aşamaya çağrılmayla ilgili detaylar ve tarihler, Bakanlığın internet sitesinden duyurulacak.
Başvuruların 25 Mayıs’ta sona ereceği Milli Savunma Üniversitesi için Bakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğince bir kamu spotu da hazırlanarak yayımlanmıştı.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Milli Savunma Üniversitesine ilk haftada 220 bini aşkın kişinin başvurduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Son derece memnuniyet verici bir rakam. Bu, milletimizin ordusuna sahip çıktığının, peygamber ocağı gördüğü Türk Silahlı Kuvvetlerine olan inancının bir göstergesi. Başvuru rakamlarının daha da artacağını düşünüyorum. Üniversitemize en nitelikli öğrencileri seçeceğiz.Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz vatanına ve milletine bağlı, demokratik değerlerle yetiştireceğimiz subay ve astsubaylarıyla daha da güçlenecek. Nitelikli insan gücüyle yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz modern silahlarıyla ordumuz çok daha güçlü hale gelecek. Başvuruları almaya devam ediyoruz. Bir kez daha gençlerimize çağrı yapıyorum, gelin bu şerefli yuvaya katılın, geleceğin komutanı siz olun, bu şerefli yuvanın bir parçası olun.”

Milli Savunma Üniversitesine başvuru işlemleri 25 Mayıs’a kadar sürecek.”

5haber.com  |  Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir