7 Yaşındaki Çocuğun Kulağından 14 Larva Çıktı (Aileler Dikkat!!)

Kulak akıntısı şikayeti ile hastaneye giden 7 yaşındaki çocuğun kulağından çıkanlar, doktoru hayrete düşürdü.

Kulak ağrısı ve akıntısı olan 7 yaşındaki Mehmet Elma, ailesi tarafından hastaneye muayeneye götürüldü. Hastanede gerçekleşen tedavinin ardından ise çıkan sonuç doktorları şaşkına çevirdi. 7 yaşındaki çocuğun kulağında, halk arasında kurtçuk olarak da bilinen larva olduğu belirlendi.

Adana Akdeniz Mahallesinde ikamet etmekte olan 7 yaşındaki Mehmet Elma, son haftalarda sürekli olarak kulak ağrısı ile birlikte kulağından gelen akıntı sonucu rahatsızlandı. Yaklaşık on gün önce görülen bu belirtilere ailesi, banyoda su kaçması diye geçiştirerek kendi imkanları ile tedavi etmeye çalıştı. Ancak 7 yaşındaki Mehmet Elma’nın ağrıları gün geçtikçe artmaya, ağrı ile birlikte kulaktan akıntı ve kanama gelmeye başladı. 7 yaşındaki çocuğun kendisi ile aynı adı taşıyan babası Mehmet Elma, durumun ciddileşmesi üzerine oğlunu, Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırdı. Hastaneye götürülen ve tedavi altına alınan 7 yaşındaki Mehmet Elma’nın kulağının içinde, halk arasında adına kurtçuk denilen sinek larvası olduğu belirlendi. Tedavi sırasında durumun fark edilmesi üzerinde doktor, anında müdahalede bulundu ve cerrahi işleme gerek kalmadan 13 larvayı çıkarttı. Ancak kemik arasına kadar gitmiş olan 1 tane larva ameliyatla alınmak zorunda kalındı.

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Çağrı Derici, müdahaleleri başarılı bir şekilde tamamladıklarını belirtirken, larvaların kulağa nasıl yerleştiklerini araştırdıklarını belirtti. Akıntı, şiddetli ağrı ve kanama sorunları ile hastaneye başvurduğunu belirten KBB Uzmanı Çağrı Derici, hastayı tedavi altına aldıklarında, kulağında hareket eden bazı şeyler gördüklerini belirtti. Duruma anında müdahale ettiklerini belirten Doktor Derici, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan el ile 13 adet kurdu çıkarmayı başardık dedi. Elle müdahalenin ardından kontrol amaçlı bir tomografi çektikleri söyleyen KBB Uzmanı Derici, kulak kemiğinin arka tarafından hareketli nesne ve şişlik gördüklerini ve bu nedenle hastayı ameliyata aldıklarını, kalan bir kurdu da bu şekilde çıkardıklarını belirtti.

Ailelerin özellikle çocukluk dönemlerinde temizliğe dikkat etmesi gerektiğini belirten Derici, kirli el ile kulak, göz ve burun gibi organların ellenmemesi, özellikle de çocukların yastıklarının temiz olmasını gerektiğini belirtirken, ailelerin çocuklarının hijyenine dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizdi.

İşte Müdahale Görüntüleri

5haber.com  |  Adana

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir