ABD Adalet Bakanlığı İlginç Bir Hamle Yaptı! Google’a Dava Açtılar!

ABD Adalet Bakanlığı, 8 eyaletin başsavcılarıyla birlikte Google'a dijital reklamcılık sektöründeki rekabeti engellediği gerekçesiyle dava açtı.

Yayınlanma:
ABD Adalet Bakanlığı İlginç Bir Hamle Yaptı! Google’a Dava Açtılar!

Google, dijital reklamcılıkta rekabete aykırı uygulamalar yapmakla suçlandı. Büyük şirket şu anda başka bir "antitröst" davasıyla uğraşıyor.

Rekabet Zedeleme Davası

ABD Adalet Bakanlığı ve sekiz eyaletin başsavcıları, şirketin dijital reklamcılık sektöründeki tekelinin rekabeti zedelediği iddiasıyla Google'a dava açtı. Google'ın önemli sayıda dijital reklam teknolojisi ürününü tekelleştirdiği, sektördeki hakimiyetini tehdit edebilecek her türlü rekabeti ortadan kaldırdığı, yasa dışı, rekabeti engelleyici ve ayrımcı uygulamalar kullandığı iddia ediliyor. Davanın amacının dijital reklamcılık pazarındaki rekabeti yeniden tesis etmek olduğu ortaya çıktı. Google'ın arama reklamcılığındaki tekeli nedeniyle, ABD Adalet Bakanlığı 2020'de şirkete karşı bir antitröst davası açtı.

32.000 Türk, Meksika Üzerinden Amerika Birleşik Devletleri'ne Girdi

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi'nin verilerine göre, Türk vatandaşları 2020'de, 2021'de 4.989 ve 2022'de 24.362 olmak üzere sığınma aramak için Meksika'dan ABD'ye sınırı geçti. Rekor sayıda sığınmacı, Meksika sınırından Amerika Birleşik Devletleri'ne girdi. Bu kayıtta hatırı sayılır bir Türk vatandaşı yüzdesi var. ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi'nin resmi istatistiklerine göre, birkaç ülkenin vatandaşları Meksika sınırını geçerek ABD'ye girenler arasında yer alıyor. Sığınmak için Meksika sınırını geçerek Amerika Birleşik Devletleri'ne giren çoğu insan Latin Amerika uluslarının vatandaşlarıdır.

VOA Türkçe'den Can Kamiloğlu'nun haberine göre, Türkiye’den Meksika’ya gelerek ABD’ye kaçan Türkiye vatandaşlarının sayısı 31 bin 485 kişiye yükseldi. ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi’nin verilerine göre, 2020 yılında bin 944, 2021 yılında 4 bin 989 2022 yılında ise 24 bin 362 Türkiye vatandaşı Meksika sınırından ABD’ye sığınmacı olarak gitti. Son üç yılda, Türkiye’den 253 çocuk ailesiyle birlikte, 23 çocuk da kendi başına Meksika sınırından ABD’ye geçti. Meksika’dan ABD’ye sığınmacı olarak geçenler yasalar gereğince gözaltına alınmalarının ardından daha çok Arizona ve Teksas eyaletlerindeki tutukevlerine yerleştiriliyor. Sığınmacıların çok büyük bir çoğunluğu ABD’ye iltica talebinde bulunuyor. İltica talep eden kişi herhangi bir Amerikan vatandaşının sponsor olması durumunda, bir hafta ile 1,5 ay bir süre içinde serbest bırakılıyor.