ABD’de Trump Karşıtı 20 Bin Vatandaş Trump Tower Önünde Toplandı

Amerika Birleşik Devletlerinde geçtiğimiz günlerde yapılan Başkanlık seçimlerinden Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump’ın galip ayrılması sonucu, karşıt görüşlü göstericiler sokaklara döküldü.

Trumöp’ın Başkan olmasını istemeyen karşıt gruplar, hafta sonu da eylemlerine devam etti. Boston, Los Angeles, Washibgton DC, Seattle, Orlando, Oakland ve New York şehirlerinin de aralarında bulunduğu birçok bölgede, ‘Bizim başkanımız değil’ sloganı ile sokakları dolduran binlerce kişi Trump’ı protesto etti. Protestolarda polis ekipleri birçok kişiyi gözaltına aldı.

Seçim konuşmaları sırasında kırdığı potlar, kadınlara yönelik yaptığı konuşmalar, öte yandan müslüman ve göçmenlere karşı takındığı tutum yüzünden birçok kesimden tepki çeken Donald Trump’ın seçim ofisi olarak kullandığı Manhattan’da, 5. Cadde üzerindeki Trump Tower önünde toplanan 20 bin kişilik kalabalık Trump’a yönelik proteesto gösterisi düzenledi. Ellerinde taşıdıkları dövizlerde ve attıkları sloganlarda Trump karşıtı yürüyüş ile protesto düzenleyenler için Trump Tower önünde çok yoğun güvenlik önlemleri alındı. Binanın dört bir yanı barikatlar, polisler ve polis araçları ile doldurulurken, bazı sokaklar araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

En ucuz Maske

Protesto gösterilerine neden katıldığını DHA’ya anlatan Noel Baba kılığındaki Amerikalı Richard Fitzgerald, ‘Trump ırkçı birisi. Seçimi daha çok oy alan Hillary’nin kazanması gerekirken seçici kurul oyunuyla Trump oyları çalmış oldu. Nasıl ki kadınlara, siyahlara seçme hakkı verildiyse, seçici kurul yönteminden de kurtulmamız gerek’ diye konuştu.

Ellerinde, ‘Aşk nefreti yenecek’, ‘Cinsel ayrımcılığa, ırkçılığa, İslamofobiye hayır’, ‘İnsan olmak yasak değil’, ‘Cinsel organıma dokunamazsın, haklarımı alamazsın’ şeklinde mesajlar yazılı dövizler taşıyan binlerce protestocu, önce Union Meydanı’nda toplandı. Daha sonra yürüyerek Trump Tower’ın bulunduğu 5. Cadde’ye gelen protestocular burada da eylemlerini sürdürdü. New York sokaklarını doldururken göstericilerden Müslüman bir kadın da DHA’ya yaptığı açıklamada, ‘Trump’a karşıyız çünkü bizi temsil etmiyor, hiçbir düşüncemizi, idealimizi, ilkelerimizi temsil etmiyor. Irkçı birisi, bizim başkanımız değil. Nefret söylemleri ile dolu. Biz barışçıl insanlarız. Kendi ülkemizde kendimizi güvende hissetmemiz gerekiyor. Ama o nefret söylemleri ile bunun tam tersini yapıyor. Umarım ABD’de hiçbir şey değişmez’ dedi. Amerikalı bir genç kız da neden Trump’a karşı olduğunu ‘Karşıyım çünkü kendisi benim varoluşuma direk bir tehdit. Bir kadın olarak, siyah bir kadın olarak bir tehdit ve tehlike. Yalnızca ABD için değil, küresel bir tehdit ve tehlike. O yüzden başkan olmaması için bir şeyler yapmak gerekiyor’ sözleri ile açıkladı.

Seçimin hemen ardından ABD’nin değişik kentlerinde Trump karşıtı düzenlenen protesto gösterilerinde şiddet olayları da yaşanmış ve birçok kentte onlarca kişi polis tarafından göz altına alınmıştı.

5haber.com  | Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir