Adana’da Şırdancı Esnafı Kan Ağlıyor, Şırdanseverler İse Fiyatlara İsyanda!

Kentte oldukça ilgi gören ve hemen hemn her köşesinde satılan Şırdan dolması fiyatları son bir kaç yıl içerisinde 3 liradan 8 liraya kadar yükseldi. Canlı hayvan ithalatı yerine karkas et ithal edilmesi ve canlı hayvan kesiminin kentte azalması nedeniyle esnaf şırdan bulmakta zorlandı ve  fiyatlarda artışa gitmek zorunda kaldı. Satışların düşmesiyle bir çok esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı.

Sakatatta en fazla fiyat artışı  şırdanda oldu. Her koyunda bir adet bulunan şırdan , içi pirinç doldurularak tanesi birkaç yıl önce 3.5 liraya satılırken, bugün 8-9-10 lira arasında fiyatlara satılıyor. Şırdan azlığı fiyatlara yansıdı. Esnaf da şırdanseverler de isyanda. 5haber.com Haber ekibimize ulaşan Şırdancı Başar’ın açıklamaları şöyle ;

 ”İnsanlar haklı. Kebap 15 lira Şırdan 8 lira vatandaşa şırdan yediremez olduk ama biz de haklıyız. Şırdan yok ,canlı hayvan kesiminin azalması , şırdan kıtlığına sebep oldu. Bu da fiyatlara yansıdı.Etin ithal edilmesini değil canlı hayvan ithal edilip ülkemizde kesilmesini istiyoruz. Vatandaş ucuz et de yer şırdan da yer . Bir taşla iki kuş vurulur. Yetkililerden bu konuda adım atmalarını istiyoruz. Hem Şırdancı esnafı zor durumda hem de Adanalı şırdanseverler.Korkarım yakında şırdan fiyatları yüzünden Adana’da isyan çıkacak…”

Şırdan fiyatlarından ise vatandaşlar çok şikayeçi. Haber ekibimize açıklama yapan şırdansever Mesut Arıoğlu şöyle konuştu ;

” Fiyatlardan bıktık. Bu kadar olmaz 2 yıl önce 3 liraya yediğimiz şırdan bugün olmuş 8 lira. Birincisini yiyorsun ikincisini istemeye dilimiz varmıyor. Eskiden arkadaşlar ile aramızda Şırdan yeme yarışı yapardık 5,10 20 Allah ne verdiyse ama artık yiyemiyoruz. Aklımız şırdan da kalıyor.Bu böyle gitmez.Kebap 15 lira şırdan 8 lira ,ayıptır,günahtır ” diye konuştu.

 

 

 

 

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir