Adana’daki Bulunan Fırınlarda Kullanılan Ekmek Katkı Maddesinde ‘GDO’ Çıktı


Adana’daki fırınlar ile ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı.

Hürriyet Gazetesi’nden Burak Coşkun’un haberine göre bir gıda mühendisi, Adana’nın genelindeki tüm fırınlara ekmek katkı maddesi gönderen bir firmanın GDO’lu soya içerdiğini söyledi. Bu iddialar ve çok sayıda ihbarın alınması üzerine bir test merkezi, adlığı ürünü bir merkezde inceledi ve 2 günlük araştırmadan sonra ürünün GDO içerdiğini belirledi.

Test merkezi tarafından konu ile ilgili bir açıklama yapıldı ve şu ifadelere ye verildi:

“Test için gönderilen ‘ekmek geliştirici’ numunesinde GDO analizi yapılmıştır. Analiz için önce DNA ekstraksiyonu (ürünün DNA’sının çıkartılması) gerçekleştirildi. Daha sonra GDO analizine geçildi. Yapılan analiz sonucunda tarama yapılan üç gen bölgesinin tümünde GDO (35S, NOS, FMV) tespit edilmiştir. Gıdalarda GDO yasaklı olduğu için herhangi bir izin limiti bulunmamaktadır. Bu sebeple tespit edilen GDO’ların miktar analizi gerçekleştirilmemiştir. Yapılan analizler Türkak tarafından akredite edilmiş olup, GDO analizleri Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı GDO analiz talimatına göre uzman kadro tarafından yapılmıştır.”

Test merkezi tarafından yapılan incelemeler ve bu incelemeler sonucunda ortaya çıkan sonuç Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderildi. Öte yandan firma sahibine ulaşan muhabirler, ürünün sağlıklı olup olmadığı konusunda üretici firmadan herhangi bir cevap alamadı.

GDO’nun Zararları

# Alerjik hastalar için tehlikelidir hatta öldürücü etkilere sebep olabilmektedir.

# Bazı haşerelerden uzaklaşması için bitkiye yapılan müdahale insanlara kadar etki etmektedir.Yapılan araştırmalarda hamile kadınların fetüs ve kanlarında rastlandığı gözlenmiştir.

# Hormonal denge bozma etkileri bazı araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

# Çevresel olarak bazı böcek türlerine zarar vererek ekosisteme olumsuz etkisi vardır.

# GDO lu gıdalarda böcek öldürücü enzimler insanlar tarafından tam olarak parçalanamaz ve sindirim sistemine zarar verir.

5haber.com  |  Adana

Sosyal Medya’da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News’te Abone Ol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.