Adli Kontrol Şartı ile Serbest Bırakılan HDP’li Besime Konca Yeniden Gözaltına Alındı

Batman Cumhuriyet Savcılığı tarafından gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Diyarbakır Adliyesinde yeniden gözaltına alındı.

Savcının İtirazı İle Diyarbakır’da Yeniden Gözaltında

Batman Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, dün gözaltına alınan ve bugün sorgusundan sonra adli kontrol şartı ile serbest bırakılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Diyarbakır’da kendisi ile birlikte gözaltına alınan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in duruşmasını izlemek için geldiği Adliye binasında polis tarafından yeniden gözaltına alındı. Besime Konca’nın Batman Sulh Ceza Hakimliğinin hakkında verdiği serbest bırakılma kararına Batman Cumhuriyet Başsavcılığının itirazı sonucu Batman’dan gelen polisler tarafından gözaltına alınarak Batman’a götürüldüğü belirtildi.

Adli Kontrol Şartı ile Bırakıldıktan Sonra Yaptığı Açıklama

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında açılan soruşturma kapsamında dün akşam gözaltına alınan ve bugün çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğinde adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartı ile serbest bırakılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, dövüldüğünü ve zorla kelepçelendiğini söyledi.

Adliye çıkışında yaptığı açıklamada, serbest bırakılmasının kendisi için hiç bir anlam ifade etmediğini, iradelerinin top yekun rehin alındığını ileri sürdü. Besime Konca şunları söyledi:

En ucuz Maske

“Eş başkanlarımız cezaevinde rehindir. Türkiye’nin demokratikleşmesini istemeyen bir iradeyle karşı karşıyayız. Bu da bizlere operasyonlarla bir algı oluşturulmaya çalışılıyor ve referandumun hazırlıkları yapılıyor. İşte bizleri gözaltına alınca linç ederek kelepçeleyerek sonuç alınacağını, Türkiye kamuoyuna faşizmi, milliyetçiliği, ekonomik krizi örtbas edeceğini düşünüyor. Bunu kabul etmeyeceğiz. Partimizin ortak bir tutumu var, kürsüde ne söylediysek, meydanlarda ne söylediysek, mahkemelerde de bunları söyleriz. Bugün anayasaların, yasaların, Anayasa Mahkemesi’nin yok sayıldığı, hiçe sayıldığı ve kabul edilmediği bir siyaset gerçekliğinde biz de burada yargılanıyoruz, mahkemeye götürülüyoruz gibi bir anlayışı kabul etmiyoruz.”

HDP Milletvekili Besime Konca, politik gerekçeyle gözaltına alındığını belirterek, “Politik gerekçeyi de algı operasyonu olarak sınırlandırmışlar. Bunu da kabul etmeyeceğiz. Benim için suç teşkil edecek hiçbir şey yok. Demokrasi adına, özgürlük adına, yaşam adına, acılar ve sevinç adına bu halk neyi yaşıyorsa, bu halk neyi hissediyorsa yanında olmuşsam onur duyarım, gurur duyarım” dedi. Besime Konca açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Örgüt üyeliği veya örgüt propagandası, özgürlük, demokrasi örgüt propagandası ise biz bu suçu her zaman işleyeceğiz. Tutuklayarak, işkence yapılarak mahkemelere getirmek değil, Diyarbakır’dan buraya getirildiğim süre içerisinde her türlü tehdit, her türlü fiziki işkence ile karşı karşıya kaldım. Darp edildim, zorla kelepçelendim, her türlü özel savaşın özel harekât timlerinin sitelerinde paylaştığı müzikler dinleterek buraya kadar getirildim.”

5haber.com  | Diyarbakır
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir