AGİT’ten Bir Son Dakika Açıklaması: “Oylar Yeniden Sayılsın”

AGİT’ten bir son dakika açıklaması geldi. Avrupa Güvenlik ve iş birliği Teşkilatı’ndan, 16 Nisan günü gerçekleşen anayasa değişikliği referandumuna ilişkin bir açıklama geldi. AGİT’ten yapılan açıklamada, “kullanılan oylar yeniden sayılsın” önerisi geldi.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü Michael Georg Link, Heilbronner Stimme gazetesine konu ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. Linl yaptığı açıklamada, “oyların yeniden sayılması, seçim sürecine yönelik zayıflayan güveni artıracaktır” ifadelerini kullandı. Türk hükumetinin AGİT raporunu dikkate almayacağı yönündeki beyanatlardan üzüntü duyduğunu kaydeden Link, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iş birliğine yanaşmaması durumunda Türkiye’deki politik durumun kötüleşeceğini de öne sürdü.

Politik Açıdan Sonuçsuz Kalmayacak

“Bizim raporlarımız sadece AGİT tarafından değil, aynı zamanda AB, Avrupa Konseyi ve Birleşmiş Milletler tarafından değerlendirilir ve bu kurumlara referans teşkil eder” ifadelerini kullanan Michael Georg Link, Türkiye’nin, gözlemcilerinin tavsiyeleri konusunda AGİT ile iş birliği yapmaması durumunda, bunun başka devletler ve kurumlar tarafından eleştirileceği ve politik açıdan sonuçsuz kalmayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Son dakika haberlerinde haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir