“Anayasa mahkemesinin kararını tanımıyorum”

“Anayasa mahkemesinin kararını tanımıyorum” sözü üzerine kim ne dedi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, Fildişi Sahili’ne gitmeden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Can Dündar ve Erdem Gül ile ilgili bir soruya “mahkemenin kararına uymuyorum, sessiz kalıyorum o kadar” ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasının devamında çok ağır eleştiriler yönelttiği Dündar ve Gül için “yaptıkları gazetecilik değil ajanlıktır” derken gazetecilerin sınırsız yetkilere sahip olmadıklarının da altını çizdi. Cevabın son bölümünde ise “ben şimdi yola çıkıyorum, bu süre içerisinde biraz daha ortalık karışabilir.” dedi.

Cumhuriyet gazetesi, bu ifadeleri sürmanşete ve manşete aynı anda taşırken manşetten “bu mahkeme size de gerekecek” sözlerini kullandı. Orta sayfayı ise komple bu olaya ayıran gazetenin hukukçularla yaptığı röportajlar dikkat çekti.

Eski AİHM Yargıcı Rıza Türmen; “Anayasa mahkemesinin kararına direnmenin sözkonusu olmayacağı”na işaret etmesinin yanısıra “saygı duymuyorum” ifadesini ise kaygı verici olarak değerlendirdi.

En ucuz Maske

GS Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu ise Anayasa ve Anayasa Mahkemesi herkesin yetkilerini veren bir kurum olmasıyla beraber “saygı duymuyoruz dediğimiz zaman birileri de cumhurbaşkanının anayasal konumuna saygı duymaz. Çünkü cumhurbaşkanı da yetkilerini oradan alıyor” diye konuştu.

Anayasa Hukukçusu ve Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç ise Anayasa Mahkemesinin önemine değindiği cevabında haberlerde yapılan bir hataya da dikkat çekerek “14. Ağır Ceza Mahkemesinin, Anayasa Mahkemesinin kararını değerlendireceğine yönelik çıkan haberler hatalıdır. Alt mahkeme değerlendiremez, uygular” sözüyle cumhurbaşkanının kullandığı “mahkeme kararına direnilebilirdi” sözüne gönderme yaparken “Anayasa Mahkemesinin kararını irdeleyecek bir makam yok” sözleriyle kararın bağlayıcılığına vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Fildişi Sahili’ne giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Al Jazeera Türk’ün haberine göre Bir gazetecinin “sözleriniz büyük yankı uyandırdı” sözleri üzerine, “o zaman hedefine ulaşmıştır” cevabı dikkat çekti.

 

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir