Anayasanın 9. Maddesi TBMM’de Oylandı-Oylama Sonuçları ve 9. Maddenin İçeriği | SON DAKİKA

Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmesine devam edilen yeni anayasanın 9′ uncu maddesi Genel Kurulda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda anayasa değişikliği teklifinde Cumhurbaşkanının Yüce Divan’da yargılanma koşullarını belirleyen 9’uncu maddenin görüşmeleri tamamlandı ve oylamaya geçildi. Oylama sonucuna göre 9’uncu madde, 343 oyla kabul edildi.

TBMM Genel Kurulunda anayasa değişikliği teklifinin 1’inci turunda 9’uncu maddenin görüşmelerine başlandı. cumhurbaşkanının cezai sorumluluğunu düzenleyen maddeye göre cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek. Komisyon, soruşturma sonucunu belirten raporunu 2 ay içinde Meclis Başkanlığına sunacak. TBMM, üye tam sayısının 3’te 2’sinin gizli oyuyla Yüce Divana sevk kararı alabilecek. Yüce Divan yargılaması 3 ay içinde tamamlanacak. Bu sürede tamamlanamazsa bir defaya mahsus olmak üzere 3 aylık ek süre verilecek, yargılama bu sürede kesin olarak sonlandırılacak.

Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen cumhurbaşkanı seçim kararı alamayacak. Yüce Divanda seçilmeye engel bir suçtan mahkum edilen cumhurbaşkanının görevi sona erecek. Cumhurbaşkanının görevde bulunduğu sürede işlediği iddia edilen suçlar için görevi bittikten sonra da bu madde hükmü uygulanacak.

5haber.com  |Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir