Apartman Toplantısına Katılan CHP Liderinden Flaş Açıklama: Karşımdakilerin hepsi..

Bir sitenin toplantısına katılan ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplantıda site sakinlerinin sorusunu yanıtladı. Konu ile iglili açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, “Karşımdakilerin hepsi sabah ‘Kılıçdaroğlu’, öğle ‘Kılıçdaroğlu’, akşam ‘Kılıçdaroğlu’…Ne istiyorsunuz benden. Ben de Anadolu’da doğmuş 7 kardeşi olan bir anne, babadan geliyorum” dedi. Kılıçdaroğlu, “Hepimizin hakkı güvence altına alınırsa vatandaş olarak, o hepimizin anayasası demektir. Ancak hepimizin değil de bir grubun hakkını güvence altına alırsa o anayasa uzlaşma belgesi değil egemenlerin belgesi olur” sözlerini söyledi.

Başkanın Kararname Çıkarma Yetkisi

Beylikdüzü’nde bir sitenin apartman toplantısında site sakinleri ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, burada yaptığı açıklamada, “Eyaletler, kamu-tüzel kişiliği olarak kurulabilir mi?” şeklindeki sorusuna Kemal Kılıçdaroğlu, “Devletin idari yapısını belirleme konusunda başkan kararname çıkarabilir. Dolayısıyla başkan arzu ederse mesela Trakya’da Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ı birleştirip Trakya vilayeti yapabilir. Başına da bir vali atayabilir. Bir engel yok, Bu yetkiyi verip vermemek sizin elinizde. Ha bu başkan yapmadı ama bir başka başkan gelir yapar” ifadelerine yer verdi.

Demokrasilerde Yetki

“Bu referandumun A partisi B partisiyle ilgisi yoktur” diyen Kılıçdaroğlu, “Bir başkan gelir çok akıllıdır, çok zekidir hiçbir şey yapmaz. Bir başkan gelir akıllı değildir, Türkiye’yi felakete sürükler. Bu nedenle demokrasilerde yetki bir kişiye verilmez. Yetki paylaştırılır. Bu sadece cumhuriyet döneminde değil Osmanlı’da da böyleydi. Osmanlı’da bir padişah var ancak Başbakan’da vardı. Adı neydi ‘Veziriazam’. Şimdi vezir yerine ‘bakan’, veziriazam yerine ‘Başbakan’, padişah yerine ‘Cumhurbaşkanı’ var. Padişah ile Cumhurbaşkanının farkı nedir? Padişahlıksa millet yoktur, ümmet vardır. Dolayısıyla herkes padişahın kulu ve kölesidir. Cumhuriyette ise herkes bireydir özgür vatandaştır. Bütün vatandaşlar eşittir” diye konuştu.

Sabah Kılıçdaroğlu, Öğlen Kılıçdaroğlu, Akşam Kılıçdaroğlu

Bir mahallelinin siyasetçinin dili ve üslubuyla ilgili kendi düşüncelerini açıklaması üzerine Kemal Kılıçdaroğlu, siyasetçilerin dilinin sert olmaması ve kucaklayıcı bir dili olması gerektiğine vurgu yaptı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Elbette siyasetçiler birbirini eleştirecektir. Çünkü bir siyasetçi A derken diğeri B öbürü de C diyebilir. Ama hangisinin doğru olduğuna vatandaş karar verir. Siyasetin dilinin iyi olması lazım. Sert olmaması lazım. Ben buna özen gösteriyorum, göstermeye de çalışıyorum. Ancak karşımdakilerin hepsi sabah ‘Kılıçdaroğlu’, öğle ‘Kılıçdaroğlu’, akşam ‘Kılıçdaroğlu’…Yav ne istiyorsunuz benden. Ben de Anadolu’da doğmuş 7 kardeşi olan bir anne, babadan geliyorum” ifadelerini kullandı.

Anayasa Açıklaması

Referandum sürecinde hiçkimseyle tartışmamaya özen gösterdiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Anayasayı oylayacağız. Anayasa hem benim hem de benim gibi düşünmeyenlerin de anayasası olacak. Hepimizin anayasası olacak. Dolayısıyla ne siyasi görüş ne etnik kimlik ne yaşam tarzı bu anayasayı ilgilendirmiyor. Anayasa hepimizin haklarını güvence altına alacak. Hepimizin hakkı güvence altına alınırsa vatandaş olarak, o hepimizin anayasası demektir. Ancak hepimizin değil de bir grubun hakkını güvence altına alırsa o anayasa uzlaşma belgesi değil egemenlerin belgesi olur” şeklinde konuştu.

Milletvekilliği Seçilme Yaşı

Anayasa değişikliğiyle milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürülecek olmasına değinen Kemal Kılıçdaroğlu, “Hepimiz biliyoruz ki garibanın 18 yaşındaki çocuğu milletvekili olmayacak. 18 yaşındaki çocuk iş istiyor. Egemenler ne diyor; ’18 yaşında getireceğim kendi çocuğumu milletvekili yapacağım, askerlikten muaf olacak. Garibanın çocuğu da El-Bab’a gidecek, PKK ile mücadele edecek’. Bu nedenle o anayasaya biz ‘Hayır’ diyoruz.” diye konuştu.

Fotoğraf Çekildi

Toplantıya Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat da katıldı. Toplantının sonunda vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Kemal Kılıçdaroğlu, site sakinleriyle fotoğraf çektirdi.

5haber.com  |  İstanbul
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir