APPLE’IN ESKİ TELEFONLARI YAVAŞLATTIĞI DOĞRU MU?

Geçen aylarda ortaya atılan Apple’ın batarya kapasite düşürmesi ve telefonun işlemci hızını düşürmesi olayının gerçek nedenini araştırdık:

Olayı bilmeyenler için kısaca özet geçelim: Apple’ın yeni telefonlar çıkarmasından sonra eskilerinin (6,6s,6Plus,6sPlus) yeni yazılım güncellemelerinden yavaşlaması üzerine birçok dava açılmış ve Apple özür dilemişti.

Apple’ın bu özrü haksız olduğunu kabul eder nitelikte olsa da işin içinde öyle olmadığı yararımıza olacak olan bir hamle olduğu ortaya çıkıyor. Peki neden yararımıza telefonun yavaşlaması. Yıllar geçtikçe telefonlarımızın batarya kapasitesi azalırken işlemci hızı sabit kaldığından sistemde arıza çıkması (telefonun açılıp-kapanması) bataryasının daha hızlı bir şekilde bitmesi (zayıflaması) gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bunların önünü kesmek için Apple’ın telefonları yavaşlatması (belli ölçüde) bizim yararımıza olmaktadır. Samsung bu ise bu durumlardan sonra yeni çıkan modellerinde batarya kapasitesini kısmaya gitmiştir. Apple bu konuda açıklama yapsa da sadece özrü Türkiye’de paylaşıldı ve gündeme geldi.

Ülkemizde Apple’a karşı önyargı ve eleştirisel bir bakış olduğu için bazı haber ve yargılar kolayca yanlış anlaşılıp, yanlış yansıyabiliyor. Önemli olan araştırıp doğru bilgiye ulaşmak oluyor böyle durumlarda.

Sizin yorumlarınız, bakış açınız ve araştırmalarınızı yorum kısmına yazarak bizimle paylaşım yapabilirsiniz.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir