Araç sahipleri dikkat! Paralarınızı geri alabilirsiniz

Karayolu Trafik Yönetmeliği 119. maddesine göre, başka araçların giriş çıkışı engelleniyorsa, toplu taşıma araçlarının duraklarına 15 metre mesafede, dönüşlerde ikinci sıra park ederek trafiğin akışını engelliyorsa emniyetin, itfaiyenin, saplık kuruluşlarının araçlarının giriş çıkışları engelleniyorsa ve yaya geçitleri üzerindeki araçlar çekilir.

Bu durumlar söz konusu değilse park yasağı uyarısı olsa bile araç çekilemez. Sadece hatalı park cezası kesilir.

Eğer bu durumların dışında aracınız çekildiyse masrafları, ikamet ettiğiniz ilçenin yada çekicinin bağlı olduğu kuruluşun bulunduğu ilçenin kaymakamlığındaki tüketici hakem heyetine başvurarak geri alabilirsiniz.

En ucuz Maske

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal başkanı Aydın Ağaoğlu “Her park yasasını ihlal eden araç çekiciyle götürülemez. Çekicinin bir amacı var; ya trafiği engelliyordur onu rahatlatacaktır, ya başka araçların giriş çıkışını engelliyordu, yada toplu taşıma duraklarına 15 metre mesafededir. Bunlar yasayla düzenlenmiş. Biz bu konuda tüketiciler olarak tepkimizi ortaya koyunca, içişleri bakanlığında genelge yayınladı. Genelgede mevzuata uyun diyordu. Karayolları Trafik Yönetmeliği 119. madde kamu binalarının giriş çıkışlarını, okulu, yaya geçitlerini işgal etmenin yasak olduğunu, buralarda park etmiş araçların hem park cezası uygulanıp hemde kaldırılması gerektiğini öngörüyordu.

Bir park yasağı var ve orada park etmiş araçlar trafiği engellemiyor. Onların oradan kaldırılmasının hukuki dayanağı yok. Bunu geçmişte Trafik Vakfı yapıyordu, şimdi derneği yapıyor. Yani hamam aynı hamam tellaklar değişti lakin kural değişmedi. Onların kuralı vatandaşın gözünde adeta para kazanmak için o mekanik kollarla aracı kaldırıp götürmek” dedi. 

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir