Bakan Çavuşoğlu’ndan Finlandiya Açıklaması Geldi! Bu Açıklama Ortalığı Fena Karıştıracak!

Dışişleri Bakanı olan Mevlüt Çavuşoğlu Finlandiya ve İsveç’te NATO üyeliğine yönelik açıklamada; “Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak NATO’nun genişlemesine kesinlikle karşı değiliz. Sorunlu olan ülkeyle birlikte daha az sorunlu ülke arasında bir ayrım yapmak bana göre kesinlikle adaletli bir tutum olur. Cumhurbaşkanımız da Finlandiya konusunda tamamen ayrı bir değerlendirmemiz olabilir.” sözlerini dile getirdi.

Yayınlanma:
Bakan Çavuşoğlu’ndan Finlandiya Açıklaması Geldi! Bu Açıklama Ortalığı Fena Karıştıracak!

Dışişleri Bakanı olan Mevlüt Çavuşoğlu Portekiz Dışişleri Bakanı olan Joao Gomes Cravinho ile düzenlemiş olduğu ortak basın toplantısında konuşma gerçekleştirdi. Bakan Mevlüt Çavuşoğlu burada yapmış oldu açıklamada Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yönelik dikkat çeken açıklamalara yer verdi.

Bakan Çavuşoğlu'nun Yapmış Olduğu Açıklamasından Satır Başı İse Şu Şekilde:

Portekiz ile ciddi bir potansiyel söz konusu. Bugün firmalarımızı karşılıklı bir yatırım için teşvik etme hususunda mutabık kaldık. Savunma sanayi için işbirliği konusunu görüştük. Hem özel sektörler arasında hem de devletler arasında ilişkilerimize güç katmak istiyoruz. Ülkemizden 6 binden fazla öğrencimiz eğitim amacıyla Portekiz’e gitti.

cavusoglu-3.jpg

Turist sayımızda her geçen gün artmaya devam ediyor. Pandemi öncesi döneme geçiş yapmış durumdayız. Bugün bölgesel nitelikteki konuları da detaylı bir şekilde değerlendirdik ve Ukrayna da hala daha devam eden savaş Finlandiya ve İsveç’in NATO başvuru sürecini detaylı bir şekilde değerlendirdik. Kafkasya’daki yaşanan gelişmeler Türkiye Ermenistan arasındaki normale dönme süreciyle ilgili de görüş alışverişinde bulundu.

Portekiz’den Türkiye’mizin AB üyeliğine partiler üstü bir destek söz konusu. Bugün bu durum için de kendisine gerçekten teşekkür ettim. AB’nin artık net bir karar vermesi gerekiyor. Avrupa Birliği’nin bir hayli geri durduğunu Portekiz gibi süreci destekleyen ülkelerin ise daha aktif olması gerektiğini dile getirdim. Bugün gerçekten samimi bir ortamda oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik.

cavusoglu-2.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dile Getirdiği Finlandiya Mesajı

Dün sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklama süreci aslında sürecin başından beri yapmış olduğumuz açıklamaların bir teyidi temsilidir. 2 ülkenin de başarı süreci başladığından bu yana Finlandiya ile daha az sorunumuz olduğunu dile getiriyorduk. Lakin 2 ülkenin üyelik sürecinin beraber yürütülmesi durumu istense de bu sebeple üçlü ahitname imzalandı. O günden bu yana Finlandiya bazı adımlar attı. Lakin İsveç’te olduğu gibi provokasyonlar söz konusu olmadı. Finlandiya’da da bazı NATO karşıtı isimler söz konusu.