Bakan Yılmaz’dan Flaş Ağustos Ayı Öğretmen Ataması Açıklaması


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan son dakika öğretmen alımı açıklaması geldi. Bakan Yılmaz, 20 bin öğretmen alımında mülakat sürecinin devam ettiğini belirtirken, Ağustos ayında da 10 bin öğretmen alımı yapılacağını söyledi.

AK Parti Sivas Merkez İlçe Başkanlığı tarafından bir otelde düzenlenen kahvaltı etkinliğine katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu toplantıda köy muhtarlarıyla bir araya geldi. Burada muhtarlara hitap eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasına değinerek, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin milli iradeye ve demokrasiye daha uygun olduğunu, 16 Nisan’da ‘evet’ çıkması halinde Türkiye’nin istikrara kavuşacağını söyledi. Daha sonra Ak Parti Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen sandık başkanları toplantısına katılan Yılmaz, hükümetleri döneminde eğitim alanında yapılan yatırımları açıkladı

İkili Eğitim Kalkıyor

İkili eğitim sisteminin kaldırılması yönünde Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatları olduğunu hatırlatan Bakan Yılmaz, “Daha kaliteli bir eğitim vermek lazım. Daha kaliteli bir eğitim için mutlaka ikili eğitimi kaldırmak lazım. Evlatlarımız alacakaranlıkta okula gitmesin. Koşturmaca şeklinde bir ders veriliyor. Bundan dolayı Başbakanımızın talimatıyla ikili eğitimi kaldıracağız. Bunun için 77 bin dersliğe ihtiyacımız var. 55 bin dersliğe 15 büyükşehirde ihtiyaç var. Allah nasip ederse 2019 yılın sonuna kadar bu 77 bin dersliği yaparak Türkiye’yi ikili eğitimden kurtaracağız. Çünkü kaliteli bir eğitim vermek istiyoruz. Geçmiş dönemde kıyasladığımızda derslik başına düşen öğrenci sayısı 36’dan 26’ya düştü. İyi bir yoldayız. 2019’a kadar da bu yolda devam edeceğiz” sözlerini söyledi.

Öğretmen Alımı Açıklaması

Eğitimin kilit taşının öğretmen olduğunu ve yeni alımlar yapılacağını belirten Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

“Öğretmenlerimizin sayısını artırmamız lazım. Kaliteli eğitim vermek için gereken unsurların birisi de öğretmen başına düşen öğrencisi sayısıdır. Bu da önemli, bizden önce 30’du şimdi 20’ler civarında. Ama bu sayıyı da 20’nin altına düşürmek lazım. 560 binin üzerinde öğretmen alımını gerçekleştirdik. Bu çok büyük bir rakam şu anda dışarıda gördüğünüz her 3 öğretmenden 2’si bizim dönemimizde atandı. Geçen yıl 50 bin öğretmeni eğitim ailemizle buluşturduk. 30 bininin atamasını şubatta yaptık. Oryantasyon eğitimine tabi tuttuk, öğrencileriyle buluşturduk. 20 bininin atamasını ekimde gerçekleştirdik. Bir yılda 50 bin öğretmen atadık, bu rakam bazı ülkelerin tüm kamu görevlilerinde denk. Bu yıl da 20 bin öğretmen alacağız, şu anda mülakatları yapılıyor. Allah nasip ederse Ağustos’tan sonra da 10 bin öğretmen alacağız. Dolayısıyla istiyoruz ki daha nitelikli öğretmenlerle evlatlarımıza daha iyi bir eğitim verelim.”

13 Bin Çocuk Evde Eğitim Görüyor

Öğrencilerin devamsızlık yapmasını istemediklerini belirten Bakan Yılmaz, sözlerini şöyle noktaladı:

“Biz kaliteli eğitim vermek istiyoruz. İstiyoruz ki evlatlarımızın devamsızlığı hiç olmasın hatta derslere geç dahi gelmesin. Gelmezse, geç kalırsa eğitim aksıyor. Dolayısıyla mutlaka ve mutlaka evlatlarımızın düzenli olarak okula gitmesini teşvik etmemiz lazım. 81 bin engelli evladımızı evinden alıp okula götürüyoruz, okuldan alıp eve götürüyoruz. Okula gelemeyecek kadar engelli olanlar var. Öğretmenlerimizi eve gönderiyoruz. Buna evde eğitim deniliyor. 13 bin üzerinde evladımıza da evde eğitim veriyoruz.” dedi.

5haber.com  |   Ankara
DHA

Sosyal Medya’da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News’te Abone Ol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.