Balcalı Hastanesi’nden Dünya Çapınca Büyük Başarı

Aylık ortalama olarak 750 bin testin yapıldığı Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Merkez Laboratuvarı, bu alanda sıfır hata ile test sonucu verdiği için uluslararası akreditasyon hizmeti veren Joint Commission International (JCI) tarafından 4’üncü kez akredite edildi.

ÇÜ Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yeşim Taşova, JCI’nin bir laboratuvarı ilk defa 4’üncü kez akredite edildiğini açıkladı. 110 sağlık görevlisinin çalıştığı laboratuvarda günde 2 bin 500 hasta girişi olduğunu ve 25 bin test yapıldığını söyleyen Prof. Dr. Taşova, “Dünyada ilk kez bir laboratuvar 4’üncü kez akredite almaya hak kazandı. Her ay 750 bin test, 75 bin hasta girişi yapılan laboratuvarımız dünyada bir ilke imza attı. 3 yılda bir verilen sıfır hatalı akreditasyonu 4’ncü kez aldık. Bu bizim için büyük bir gurur” ifadelerini kullandı.

Balcalı Hastanesi Merkez laboratuvarı Kalite Koordinatörü Doç. Dr. Özlem Görüroğlu Öztürk ise Türkiye’de halen 70’in üzerindeki üniversite hastanesinin laboratuvarından sadece 2 tanesinin akreditasyonun bulunduğunu belirtti. Öztürk, “Türkiye’de sayısı bin 500’ün üzerinde olan ruhsatlı laboratuvarlardan 15’i özel kurum, 7’si devlet kurumu olmak üzere sadece 22 laboratuvar bu akreditasyona sahip. Bu kalite belgesi ayrıca ABD’de yayınlanan uluslararası gezi rehberlerinde Türkiye’de gidilebilecek sağlık kurumları arasında ‘Balcalı Hastanesi Merkez Laboratuvarı’ olarak yer almasını sağladı. JCI adına denetimlerde bulunan Diana Hopkins ise dünyada bir sağlık kurumuna, ‘Sizin hakkınızda herhangi bir kusur bulamadık’ demenin çok nadir olduğunu ve durumdan dolayı son derece mutlu olduğunu dile getirdi.” ifadelerini kullandı.

5haber.com  |  Adana
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir