Başbakan Yıldırım: “Rus Büyükelçisi Bozulan Türkiye-Rusya İlişkilerin Büyük Rol Aldı”

Önceki akşam gerçekleşen suikast sonucu öldürülen Rus Büyükelçisi hakkında bilgiler gün yüzüne çıkmaya başladı.

Başbakan Yıldırım, yaptığı son dakika açıklamasında öldürülen Rus Büyükelçinin uçak krizi sonrası Rusya ile bozulan ilişkilerde yapıcı bir rol üstlendiği ve ilişkilerin iyileşmesi sürecinde büyük rol aldığını belirtti.

En ucuz Maske

Başbakan Binali Yıldırım Rus Büyükelçi Karlov suikastıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün akşam 20.00 sularında Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, bir serginin ziyaretinde kürsüde konuşma yaparken alçak bir saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. Aslında bu sergi Türkiye-Rusya ilişkilerinin geçmişi, bugünü ve geleceğini anlatan Rusya-Türkiye ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayacak önemli bir sosyal etkinlikti. Değerli Büyükelçi, çok yakından tanıdığım, Rusya-Türkiye ilişkilerini geliştirmek için bu zor dönemde bile, kritik dönemde bile, uçak krizinden sonra bile diplomasiyle olayı ustaca yönetmiş ve ilişkilerimizin tamir edilmesi için büyük hizmetler görmüştür. Olayın hemen arkasından Sayın Medvedev’e, yakın çalışma arkadaşlarına dışişleri danışmanım tarafından bilgi verilmiş, adım adım gelişmeler paylaşılmıştır.” dedi.

Öte yandan çıkan bir diğer haberlere göre Rus Büyükelçisinin koruma veya herhangi bir zırhlı araç istemediği belirtildi.

5haber.com  | Ankara
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir