Bekir Bozdağ: "Tasarı Tecavüzcüleri Kesinlikle Kapsamamaktadır" | 5 haber
SON DAKİKA
Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz.gaziosmanpaşa evden eve nakliyatgaziosmanpasa evden eve nakliyat/kağıthane evden eve nakliyatuluslararası evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyathalkalı evden eve nakliyat

Bekir Bozdağ: “Tasarı Tecavüzcüleri Kesinlikle Kapsamamaktadır”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önceki gün Meclis Kurulunda görüşülen Ceza Muhakemesi kanunu ile ilgili gündemde yer alan asılsız iddialara ve spekülasyonlara açıklık getirdi. İşte Bekir Bozdağ’ın konu ile ilgili açıklamaları.

Bu haber 18 Kasım 2016 - 10:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bekir Bozdağ, yaptığı son dakika açıklamasında, TBMM’de görüşülen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı görüşmeleri ile ilgili, “Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır. Sadece dışarıdaki kadının, içerideki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir” sözlerini söyledi.

Önceki gün TBMM Meclis Kurulunda görülen Ceza Muhakemesi Kanununda değişiklik tasarısı görüşmelerine ilişkin kamuoyu ve gündemde dolaşan bir takım iddialara, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıklık getirdi. BMM’deki çocuk istismarına yönelik düzenlemenin görüşmeleri tartışmalı geçti. Komisyondan mutabakat ile geçen tasarı için AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve bazı milletvekilleri tarafından önerge verildi. CMK’ya eklenecek geçici maddeyle cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016’ya kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur çocuk ile evlenen fail hakkındaki hükmün geri bırakılması, cezaevinde ise serbest bırakılması istendi.

CHP’li Yüksel: Para ile Kız Satın Alan Adamı Akladık

CHP, Mecliste görüşülen tasarıya her zamanki tavrı ile yaklaştı. Önergeye, istismarcılara af niteliği taşıdığı ve çocuk evliliklerinin önünü açacağı gerekçeleriyle karşı çıkan CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, “Anayasa Mahkemesinin kararına uygun bir düzenleme yaptık cinsel istismarla ilgili; ama şimdi 11 yaşında bir çocuğa tecavüz eden sonra belki de ailesine para vererek, para karşılığı onunla evlenen o kızı satın alan adamı, biz burada akladık” dedi

Bozdağ: 3 Bin Çift Mağdur

Meclis Kurulunda önergeye ilişkin açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Türkiye’de 16 yaşını doldurmadan gayri resmi olarak beraberlik yaşamaya başlayan, bir veya birden çok çocuk sahibi olan ve daha sonra yasal evlenme yaşını doldurunca resmi nikah kıyıp, 8-10 yıl gibi uzun bir süre evlilikleri devam ederken, erkek eş, TCK’nın 103’üncü maddesi gereğince 8 yıl ve daha fazla hapse mahkum olmaktadır. Komisyon çalışmaları sırasında, bu durumda yaklaşık 3 bin çiftin bulunduğu, mağdurlar ve diğer yetkililerce ifade edilmiştir” sözlerini söyledi.

Düzenleme Aile ve Çocukların Mağduriyetini Gidermeye Yönelik

Adalet Bakanı Bozdağ, TBMM Genel Kurulunda önceki akşam tartışmalara neden olan Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile ilgili düzenlemeye ilişkin sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden de açıklamalarda bulundu. Konunun bilerek çarpıtıldığını savunan Bakan Bozdağ, cinsel istismar suçu işleyenlerin söz konusu düzenlemeden yararlanamayacağını vurguladı.

Düzenlemenin tecavüzcüleri kapsamadığını belirten Bozdağ, “Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır. Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Düzenleme; sadece dışardaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir” ifadelerini kullandı.

AK Parti’yi Buradan Vurmak Haksızlıktır

AK Parti’ye yönelik eleştirilerin haksız olduğunu savunan Bakan Bozdağ, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye’de en önemli tedbirleri AK Parti hükumetleri aldı. Eski TCK’daki evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi (Eski TCK. 423,434’ü) AK Parti, 2004’te yürürlükten kaldırdı. Eski TCK’da ‘adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler’ başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, Yeni TCK’da; ‘kişilere karşı suçlar’ kısmında, ‘vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar’ arasına AK Parti hükumeti aldı. Eski TCK’daki evlenme vaadiyle kızlık bozanın, aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de AK Parti kaldırdı (Eski TCK.423) Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla AK Parti hükumeti çıkardı. Çocukları, kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan AK Parti’yi buradan vurmak, haksızlıktır”

5haber.com  | Ankara
DHA

Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz.gaziosmanpaşa evden eve nakliyatgaziosmanpasa evden eve nakliyat/kağıthane evden eve nakliyatuluslararası evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyathalkalı evden eve nakliyat

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.