ötv indirimi

BEKLENEN ÖTV-KDV İNDİRİMİ NE ZAMAN GELECEK? (2020)

Yaklaşık 1 yıl önce yapılan ÖTV indiriminden bu yana herhangi bir indirim söz konusu olmamıştı. Bunun üzerine özellikle ikinci el araç fiyatları sıfır araç fiyatlarının tavan yapmasıyla birlikte artarak günümüzde de devam etmekte. Sürekli devam eden bu artışın ne zaman son bulacağı bilinmezken herkesin gözü ÖTV indirimine çevrilmiş durumda. Olacak herhangi bir ÖTV indirimi söz konusu olursa başta galericiler olmak üzere birçok kişi kurum ve piyasa bundan etkilenecek. Tüm bunları göz önünde bulundurarak  ÖTV indirimin gelip gelmemesi için henüz net bir açıklama yok. İkinci el araç fiyatları ÖTV indirimi gelmezse giderek artacak gibi görünüyor.

ÖTV’ye bir örnek verecek olursak:

75000TL’ye ülkeye giriş yapan bir araca (SEAT İBİZA 2020 OTOMATİK) 37500 ÖTV, 2260TL KDV, 530 MTV, 600TL Diğer Vergiler ile birlikte toplam 134000TL’ye satışa çıkmaktadır. (Not: Örnek olarak verilmiştir fiyat ve vergi tutarları sürekli değişim göstermektedir.)

ÖTV Muafiyeti

ÖTV muafiyeti bünyesinde, raporu olan engelli vatandaşlar sıfır araç alımında ÖTV ödemeden sahip olabiliyorlar. Yasaya göre engel oranı %90 ve üzeri olan bireyler sadece bu fırsattan yararlanabiliyor. Eğer engelli bireyler araç kullanmayacak durumda ise  3. dereceye kadar yakınları da alacakları araçları kullanabiliyor.

ÖTV nedir? Ülkemizde ne zaman ve ne amaçla alınmaya başladı?

Sıfır Araç Alımında Belirlenen Yeni ÖTV oranları (2020)

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir