Berkin Elvan Davası Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde Görülmeye Başlandı

3,5 yıl önce meydana gelen olay sonrası, Polis memuru F.D. hakkında, Berkin Elvan’ı olası kasıtla öldürme suçlaması ile  müebbet hapis cezası talebiyle açılan davanın ilk duruşması bugün Çağlayan’da ublunan İstanbul Adalet Saray’ında görülmeye başlandı.

Çağlayan’da görülen dava öncesinde Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, annesi Gülsüm Elvan ve “Taksim Dayanışması” adlı grup adliye önünde bir araya geldi. Anne Güslüm Elvan davanın peşini asla bırakmayacakları yönünde açıklama yaparken, baba Sami Elvan da, “Berkin artık aramızda olmayacak ama çocuklarımızın başına bir daha bu işler gelmesin diye adalet arayacağız” sözlerini söyledi.

Taksim Dayanışması adına açıklamalarda bulunan Mücella Yapıcı da, “Hepinizin önünde söz veriyoruz. Bütün bu hukuksuzluklar bitene kadar. Ülkemizin her yanındaki parklar, ormanlar orada ki çocuklar özgür kalana kadar ve bütün katiller ve azmettiricileri adil yargı önüne çıkana kadar biz bu işin peşindeyiz” şeklinde tepkisini dile getirdi. Açıklamaların ardından ailesi ve avukatları davanın görüleceği İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonuna çıktı.

Olay Nasıl Olmuştu?

3.5 yıl önce Türkiye genelinde hükumete kaşı başlatılan gezi parkı eylemlerine ilişkin Okmeydanı’nda çıkan olaylarda 16 Haziran 2013’te kafasına gaz kapsülü isabet eden Berkin Elvan, 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından İsa Dalgıç tarafından tamamlanan iddianamede, polis memuru F.D. hakkında “Olası kasıtla öldürmek” suçundan müebbet hapis talep ediliyor. Dava İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

5haber.com  |  İstanbul
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir