Bir Komando Birliğinde Kaç Asker Bulunur?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki askeri birliklerin en küçüğü 3 kişiden oluşmaktadır. Silsile şeklinde her bir küçük birim bir büyüğüne bağlı olmakla beraber en büyük birlik 1 milyon askeri bulmaktadır. Hava, Kara ve Deniz olmak üzere üç unsura ayrılan Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinde kırsal alanda polis ile aynı görevleri yürüten bir de Jandarma görev yapmakta. Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olarak Piyade, Topçu ve Tankçı olmak üzere üçe ayrılır. Bunların ise çeşitli birimleri vardır: Muharebe Bölüğü, Tank Bölüğü, Lojistik Destek Bölüğü, Bakım Onarım Bölüğü, Sıhhiye Bölüğü, Keşif Bölüğü, İstihkam Bölüğü, Muhafız Bölüğü, Karargah ve Destek Bölüğü, Komando Bölüğü ve Hava İndirme Bölüğü. Piyade birlikleri ise zırhlı taşıyıcı birlikleri, hafif zırhlı taşıyıcı birlikleri, hudut, kıyı emniyet, piyade, komando (mavi bereli) ve özel komando birlikleri (bordo bereli) olmak üzere daha alt birliklere ayrılır.

Bir Komando Taburu Kaç Askerden Oluşur?

Komando birlikleri kışlalarda alay seviyesinde bulunurken muharip olarak en fazla tabur şeklinde operasyonlara çıkar. Bir komando alayında genellikle eğitim halinde bulunan askeri birlikler yer aldığı için rakam sürekli değişmektedir. Ancak bir komando taburunda 300-400 asker üs bölgelerinde veya kışlalarda görev yapar. Muharip halde komando birlikleri harekatlarını toplu olarak gerçekleştirmez. Bölüklere, kollara ve mangalara ayrılarak operasyona çıkarlar.

Bir Komando Bölüğü Kaç Askerden Oluşur?

Bir komando bölüğündeki asker sayısı en az 50 en fazla 150 askerden oluşmaktadır. İhtiyaca göre şekillenen bir yapıdadır. en az 2 en fazla 4 kola eşit bir şekilde ayrılır. Her kol kendi içerisinde bağımsız hareket edebilir. Bir bölük komutanının rütbesi en az üsteğmen seviyesindedir.

Bir Komando Kolu Kaç Askerden Oluşur?

Komando kolları birleşerek bölükleri meydana getirir. 2, 3 veya 4 kolun birleşimiyle bir bölük meydana gelir. Bir kol içerisinde en az 10 asker bulunmaktadır. Kollar eşit sayıda 2 mangadan oluşmaktadır. Kol komutanı en fazla teğmen, en az uzman çavuş seviyesindedir.

Bir Komando Mangası Kaç Askerden Oluşur?

Bir mangada en az 5 asker bulunur. Genellikle kırsal ve dağ bölgelerinde komando birlikleri kollar veya mangalar halinde operasyonlara çıkar. Her bir manganın komutanı en az uzman çavuş seviyesindedir. Mutlaka en az bir çavuş ve bir onbaşı bulunur.

Komando’nun Kullandığı Silahlar

Komandolarda her manga içerisindeki askerin farklı bir görevi bulunmaktadır. Kullanılan silahlar ayrılacak olursa tabanca, makinalı tabanca, makinalı tüfek, saldırı tüfeği, keskin nişancı tüfeği ve bomba/havan grubundan oluşmaktadır. Her asker piyade tüfeği bulundurur. Bunun dışında mangadaki askerler farkı ekipmanlar da kuşanırlar. Manga komutanları tabanca kullanır. İkinci sırada makinalı tüfek, üçüncü sıradaki keskin nişancı tüfek, dördüncü sıradaki makinalı tüfek ve en arkadaki askerde bomba/havan grubundan bir silah kuşanır.

Kullanılan tabancalar yerli üretim olan Yavuz 16 veya Kılınç 2000 modelleridir. Makinalı tabanca olarak HK MP5 kullanılır.

Saldırı tüfeği/Piyade tüfeği olarak HK G3A7, HK33, MPT-76 veya MPT-55 kullanılır. MPT (Milli Piyade Tüfeği) yerli üretim olup diğer ikisi Nato birliklerinde kullanılan silahlardır. 1960’lardan beri kullanılan G3 piyade tüfeği artık komando birliklerinde kullanılmıyor.

Makinalı tüfeklerin en yaygını MG3’tür. Daha sonra M249, PMT-76 ve Type 67 gelir.

Keskin nişancı tüfeklerinde artık yaygınlaşanı yerli keskin nişancı tüfeği Bora-12’dir. KNT-308 ise alışılagelmiş Komando keskin nişancı tüfeği olarak bilinir. Bunun dışında KNT-76 ve CDX kullanılmaktadır.

bomba/havan grubunda çok çeşlitli silahlar bulunur. bunların en yaygın kullanılanı RPG-7, MILAN, BGM-71 TOW’dur. Bunlar NATO birliklerince kullanılırken MKE 60 mm Komando Havanı yerli üretimdir. Bunların da dışında T-40, UT-1 ve HT1-12 Havan topları da kullanılmaktadır.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir