BİYOGRAFİ FİLM ÖNERİLERİ

Biyografi filmleri; yaşanmış hikaye, gerçeklik, başarıya ulaşma yolu ve tecrübe vb. birçok olguyu bir arada sunan bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Sizler için hazırladığımız biyografi film önerilerimiz:

Schindler’in Listesi (1993)

Yönetmen: Steven Spielberg 

IMDb: 8.9

Soykırım zamanında 1.100’den fazla Yahudi’nin hayatını kurtaran Nazi partisine üye, çapkın ve savaş yanlısı bir adam olan gizemli Oscar Schindler’in tarihten hiçbir zaman silinmeyecek olan gerçek hikayesini anlatıyor. İnsanlık tarihin kara ve zor dönemlerinden biri olarak hatırlanacak bir zamanda yaptıklarıyla farklılık ortaya koyan bir adam ve bu soykırımdan kurtulmayı başarabilenlerin hikayesi.

Can Dostum (2011)

Yönetmenler: Olivier Nakache ve Éric Toledano 

IMDb: 8.6

Yamaç paraşütü kazasından sonra sakatlanan zengin bir aristokrat olan Philippe evde kendisine yardımcı olması için banliyöde yaşayan Driss’i işe alır. Driss ise yeni hapisten çıkmıştır ve bu iş için hiç de uygun değildir. Tamamen farklı dünyalara ait olmalarına ve her konuda farklı zevklere sahip olmalarına rağmen, hem olağan dışı hem de bir o kadar güçlü bir dostluk kurarlar.

Piyanist (2002)

Yönetmen: Roman Polanski

IMDb: 8.5

Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve Polonya’nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe’de radyo istasyonu bombalandığında Chopin’in C minor Nocturne’nü çalıyordu. Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü. Bu çok yetenekli genç adam yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır.

Özgürlük Yolu (2007)

Yönetmen: Sean Penn

IMDb: 8.1

Christopher McCandless üniversiteden mezun olduktan hemen sonra iş, aile ve sorumluluk gibi ağırlıkları geride bırakıyor. Bütün parasını yakıyor ve Alaska’da doğa ile birebir yaşamak için yola koyuluyor. McCandless, uzun yolculuğu boyunca bin bir tür macera ve bin bir tür insan ile karşılaşıyor. Grand Canyon’da river rafting yapıyor, doğayı kendine ev ediniyor, orta yaşlı bir hippi çift ve özellikle yaşlı yalnız bir adamla unutulmaz birer ilişki kuruyor.

Akıl Oyunları (2001)

Yönetmen: Ron Howard

IMDb: 8.2

Akıl Oyunları, Nobel ödüllü Amerikalı matematikçi John Nash’in hayat hikâyesini anlatan, yönetmenliğini Ron Howard’ın yaptığı 2001 yapımı biyografik dram filmi.

Son zamanlarda Türk sinemasına yön veren konuların başında Biyografi filmleri yer almaktadır. Büyük etki bırakan Müslüm filmi ardından Nazım Hikmet ve Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu biyografi filmleri izleyiciyle buluştu. Bunun üzerine sizlere biyografi film önerileri hazırladık.

Daha fazla film ve dizi önerisi için sosyal medya hesaplarınızdan @sinemabagimlisi adresini takipte kalabilirsiniz.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir