BM Kudüs Kararını Oyladı-İşte Evet-Hayır ve Çekimsen Oyu Kullanan Ülkeler ve Türkiye’nin İlk Tepkisi


Son dakika haberi: Alınan son bilgilere göre Birleşmiş Milletler’de ABD’nin skandal Kudüs kararı oylandı.

Yapılan son dakika açıklamasında oylama sonuçları dünya kamuoyu ile paylaşıldı. 172 ülkenin katıldığı oylamada 128 ülke ABD’nin kararını veto eden tasarıya evet oyu kullanırken 9 ülke veto kararını reddetti. 35 ülke ise seçimde çekimser oy kullandı.

ABD’ye Destek Veren Ülkeler

BM Genel Kurulunda gerçekleşen görüşmede Amerika Birleşik Devletlerinin skandal kararını ABD ve İsrail ile birlikte kabul eden ülkeler şu şekilde;

“Palau, Guatamala, Togo, Nauru, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya ülkeleri”

Çekimser Oy Kullanan Ülkeler

Seçimde karar hakkında çekimser oy kullanan ülkeler şu şekilde;

Çekya, Kanada, Arjantin, Fiji, Güney Sudan, Romanya, Polonya, Uganda, Panama, Filipinler, Meksika, Macaristan, Bosna-Hersek, Haiti, Jamaika, Kiribati, Kamerun, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Benin, Vanuatu, Trinidad Tobago, Malavi, Tualu, Solomon Adaları, Ruvanda, Paraguay, Kiribati, Lesotho, Litvanya, Bhutan, Benin, Avustralya ve Antigua ve Barbuda ülkeleri

İşte Oylama Sonucu

Türkiye’den İlk Yorum

Karar sonrası Twitter hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın şu ifadeleri kullandı:

“Trump yönetiminin Kudüs kararını reddeden karar tasarısı BM Genel Kurulu’ndan 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Kudüs adına, Filistin davası adına, küresel adalet ve vicdan adına bu tarihi karar hayırlı olsun.”

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal ise şu ifadeleri kullandı:

“BM Genel Kurulu’ndan çıkan bu karar insanlığın vicdanındaki adalet duygusunun tecellisidir. Kudüs’ü savunmanın insanlığı savunmak olduğunun göstergesidir. Dünyanın şantajlara ve tehditlere boyun eğmeyeceğini göstermesi açısından son derece önemlidir”

5haber.com.tr  | Ankara

Sosyal Medya’da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News’te Abone Ol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.