Çalışanlarının İşine Son Veren Firmalara Bir Yenisi Daha Eklendi! Philips Çalışanlarını İşten Çıkartıyor

Teknoloji şirketlerinde işten çıkarmalar halen daha devam ediyor. İşten çıkartan şirket listesi ise kabarmaya devam ediyor. Çalışan personellerini işine son veren firmaların arasına ise şimdi de bir yenisi eklendi. Hollanda merkezli olan Philips çalışanlarının işe devam etmesini istemiyor.

Yayınlanma:
Çalışanlarının İşine Son Veren Firmalara Bir Yenisi Daha Eklendi! Philips Çalışanlarını İşten Çıkartıyor

Dünya çapında özellikle büyük teknoloji firmalarının çalışanlarının işlerine son vermesi trendi sürmeye devam ediyor. Neredeyse bütün firmalar pandemi dönemindeki teknoloji patlamasının sonrasında bu patlamanın devam etmemesi nedeniyle ortaya çıkan ekonomik daralmayı bahane ederek personellerini işten çıkartıyor. Bu firmaların arasına Philips’de katılım sağladı. Yaşadığı ekonomik daralma sebebiyle 6 bin personeline işten çıkaracağını aktaran Philips'in gerekçesi ise geri çağırmalardan yaşanan büyük kayıp.

Yapılan haberlere göre Hollanda merkezli olan teknoloji şirketi Philips solunum cihazlarının geri çağrılmasının hemen ardından kayıplarını geri alabilmek için 6.000 kişiyi işten çıkaracağını dile getirdi.

Toplam İş Gücünün %8 i İşten Çıkartılacak

Philips şirkette çalışan toplam iş gücünün %8 ini oluşturan 6 bin kişiyi işten çıkaracağını açıkladı. Tıbbi bir ekipman üreticisi için tıbbi cihazlarında yaşanan yüksek maliyetli geri çağırma durumundan sonra maliyet düşürmeye gittiği düşünülenler arasında. Geçen yıl içerisinde 4.000 kişiyi işten çıkardığı açıklanan şirket söz konusu olan 6.000 çalışanının yarısının 2023 yılında işten çıkarılacağını dile getirdi. Philips Ceo'su konu hakkında yapmış olduğu açıklamada; “Uygulamamızı daha da iyileştirmek ve performansımıza acilen fazla hız katabilmek için kararlı adımlar atıyoruz. Bu atacağımız adım ise ilerleyen bir iyileşme yolculuğu.” ifadelerini dile getirdi.

calisanlarinin-isine-son-veren-firmalara-bir-yenisi-daha-eklendi-philips-calisanlarini-isten-cikartiyor.jpeg

Philips 2021 yılının içerisinde dünya genelinde toplam 3 – 4 milyon civarında uyku apne cihazı olarak nitelendirilen sürekli pozitif havayolu cihazı ve ventilatörünün içerlerinde yer alan köpüklerin zehirlenmeye yol açma riski sebebiyle geri çağrıldığını açıklamıştı. Şirketin bu yaşadığı durumdan kaynaklı personele işten çıkaracağı düşünülüyor. Diğer teknoloji şirketlerinde çalışan personellerde de peş peşe işten çıkarılmaları nedeniyle büyük bir kaygı söz konusu.