Cinsel İstismara Uğrayan Çocuğa Yaklaşım ve İstismar Belirtileri

Son yıllarda ülkemizde sıklıkla görülen çocuk istismarı ve cinsel taciz vakıaları halk tarafından tedirginlikle izlenmekte. Peki bu cinsel istismar olaylarının önüne nasıl geçilecek? Cinsel istismar vakıalarının önüne geçmek ve çocuklarımızı bilinçlendirmek için neler yapılabilir? İşte 5haber.com’un özel haberinde.

Son yıllarda Türkiye genelinde yaygınlaşan cinsel istismar olaylarında en büyük zarar, çocukların yakın çevresinden geliyor. Sıklıkla evine ders çakışmaya gittiği komşu, ikinci dereceden akraba, okul öğretmeni ve mahallede kendisi ile sıklıkla görüşebilecek yakınlıkta bulunanların cinsel tacizlerine maruz kalan çocukların, bu ve buna benzer yakınları ile görüşmeleri kontrol altına alınıp şüpheli gördüğü yakınlara gidişine izin verilmemesi, ailelerin öncelikle bu konuda alması gereken önlemler arasında yer alıyor.

İstismara Uğradığı Şüphelenen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı?

Ülkemizde yetişkinler için de çocuklar içinde konuşması ve ifade etmesi zor olan cinsel konularda, aileler çocuklara arkadaşça ve dostça yaklaşılması, çocuğun kendini rahat hissetmesi sağlanmalıdır. Cinsel istismar olaylarında genellikle, cinsel istismarda bulunan kişi, mağduru tehdit etmekte ve baskı kişiyi baskı altına almaktadır. Bu baskıdan dolayı, çevresine bu konuyu açamayan mağdur, bu sıkıntılar nedeniyle çoğu zaman pisikoloji rahatsızlıklar geçirmekte ve bu durum geleceğini kötü yönde etkilemektedir.

En ucuz Maske

Çocuklara Ne Öğretilmeli?

Çocuklara öncelikle çevresindeki insanların kendisine dokunması durumunda bu duruma karşı çıkması, kendilerine dokunmaları istendiğinde ise ‘hayır’ demesi öğretilmelidir. Vücut bölgelerinin isimlerinin çocuklarına öğretilmesi, bu bölgelerin isimleri öğretilirken takma isim kullanılmaması gerekmektedir. Çocuklara özel bölgelerin mahremiyeti öğretilmeli ve bu sınırları korumaları gerektiği öğretilmelidir.

Cinsel İstismarın Belirtileri

Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu, cinsel istismara uğrayan çocuklarda görülen fiziki belirtiler şu şekilde açıklandı:

# Genital bölge veya ağız çevresinde ağrı, renk değişimi, kanama
# Tuvalet yaparken birden çok KEZ rastlanan ağrı
# Tuvalet eğitimi ile alakasız alta kaçırma.

Psikolojik Belirtiler

Geceleri uyku sorunları, kabuslar

# Öfke patlamaları
# Bazı mekan veya kişilerden korku
# Kendine zarar verme davranışları
Evden ya da okuldan kaçma

5haber.com  | Ankara
Özel Haber

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir