Çocuğunuzla Çocuk Olun

Ülkemizde insanlar besledikleri evcil hayvanların eğitimine dair kitaplar alıp videolar izler iken en az satılan kitap türleri arasında çocuk gelişimine ait kitapların yer alması ne kadar iç açıcı bir tablodur acaba, sormadan kendimi alamıyorum.

Bizde çocuklar eğitilirken biz büyüklerimizden böyle gördük anlayışıyla yanlış olan şeylerin devam ettirilmesi çocukların gelişiminde olumlu katkılar yapabileceğini sanmıyorum. Evet toplum olarak bir çok şeyden şikayetçi olduğumuz doğrudur. Aynı zamanda kabul edelim ki şikayet ettiğimiz şeyleri düzeltmek için çabalamadığımız da doğrudur.

10 Yıl Sonrasını Düşünmek Lazım
Öncelikle şunu söylemek istiyorum; Toplumun davranış yapısının düzgün olmasındaki en önemli faktör çocuktur. Çünkü birkaç yıl içerisinde toplumda belli bir yer edinmiş olacak kişilerdir çocuklar. Yani on yıl sonra hırsızlık yapacak kişi de bu çocuk olabilir adam öldürecek ,tecavüze yeltenecek, ülkesine ihanet edecek, insan ticareti yapacak kişi de aynı çocuktur . Elbette saydığımın aksinde iyi işler yapacak da aynı çocuklardır.

Çocukların Eğitimi Her şeyden önemlidir
Çocuklarda eğitimin en önemli yaşları en erken olduğu yaşlardır. Eğitimin de en önemli kişiler ise öncelikle aile kavramı gelmekle beraber okul, çevre ve diğer faktörlerde önem taşımaktadır. Ailede ise şüphesiz ki en önemli etken annedir. Erkek olsun kız olsun tüm çocuklar annelerinden daha fazla şey öğrenmekte ve onlara babalarına bağlı olduklarında daha bağımlıdırlar. Peki burada şu soruyu sorabilir miyiz?; Annenin çocuğa davranışı bir nevi çocuğun davranışlarını ve kaderini etkilemekte midir? Bunun cevabı büyük bir EVET’tir. Şuan kadınların gittikçe daha fazla iş hayatına girmeleri ve çocuklara bakıcıların bakması çocuklarda yeri sonradan tedavi edilemeyecek büyük bir boşluklar oluşturmaktadır. O boşlukta sevgidir. Elbette çalışan anneler çocuklarını sevmekte ama bu sevginin karşıya yansıması ve çocuğun bunu hissetmesi de o çocuğun davranışlarını ve düşünce yapısını etkileyecektir.

En ucuz Maske

Çocuklara Sevgiyi Hissetirmek Lazım
Yetimhanede yetişen çocukların daha hırçın, ikili ilişkilerde pek düzgün ilişki kuramayan ve daha acımasız oldukları ve bunun gibi bir çok sorun yaşadıkları aynı zaman da bu sorunların ana nedeninin altında sevgisizliğin yattığı ispatlanmış bir gerçektir. Daha iyi bir yaşam sürmeyi daha fazla para kazanmayla eşdeğer gördüğümüz için mi en önemli şey olan mutluluk ve çocuklarımızın mutluluğunu görmezden gelmekteyiz? Şikayet ettiğimiz davranış bozukluklarının çözümünün yine bizim çözeceğimizi bilmiyor muyuz oysa?

Çocuklarımız için Hangi Kitapları Almalıyız
Ailelerin çocuklarına;

  • başarılı olmanın yolları,
  • 10 adımda sınav taktikleri,
  • sınav stratejileri adlı kitaplar almak yerine,
  • çocuk psikolojisi,
  • çocukta yaşamsal sorunlar,
  • çocuğunuzla işbirliği yapın tarzında kitapları alıp öncelikle kendileri okumaları gerekmektedir.

Efendim inanıyorum ki çocuklarımızı iyi bir şekilde yetiştirebilirsek şikayetçi olduğumuz şeylerin kendiliğinden çözüldüğünü gayet iyi bir şekilde göreceğiz. Son olarak da sözüm çocuğunuzla çocuk olun.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir