Corona Virüse İlaç ve Aşı Bulundu mu? Favipiravir, Paracetamol, İbuprofen

Corona Virüs tüm dünyayı etkisi altına alırken bilim insanları da bu hastalığa bir çare bulabilmek için çalışıyor. Henüz hastalığı net bir bir şekilde bitiren bir ilaç bulunmasa da denenen ilaçlardan başarılı veya başarısız olanlar tüm dünya ile paylaşılıyor. Corona virüsü aşı da şuan denenme aşamasında. Öncelikle farelerde denenen aşılar, daha sonra 45 sağlıklı insan üzerinde denenmeye başladı. İlaç ve aşıyla ilgili gelişmeler oldukça 5haber.com’dan duyurmaya devam edeceğiz. Şimdi gelelim en son duyurulan ilaçlara;

Favipiravir ilacı ile ilgili Çin’den açıklama geldi. 

Çin corona virüs ile en çok boğuşan ülke olarak ilaç denemelerini de en çok yapan ülkelerin başında geliyor. Favipiravir” ilacını deneyen Çinli yetkililer ilacın corona virüs hastalığının iyileşme süresinde ciddi bir başarı olduğunu açıkladı. Favipiravir” ilacı corona virüsün iyileşme süresini 11 günden 4 güne kadar indirmiş bulunuyor. Yalnız bu ilaç hastalık seyri düzenli giden ve hafif olarak geçiren hastalarda başarıya ulaşmış durumda.

Favipiravir ilacını 2014 yılında Japanya geliştirerek dünya piyasasına sunmuş durumda. Kesin bir çözüm olmasa da hastalığı hafif atlatmaya yarayan ilaç şuan için favoriler arasına girmeyi başardı.

Dünya Sağlık Örgütü; İbuprofen ilacını kullanmayın Paracetamol kullanın

Denenen ve başarısız olan ilaçlardan birisi de İbuprofen. İbuprofen ilacının kullanıldığı corona virüs hastalarında hastalığın daha da kötüye gittiğini tespit eden Dünya Sağlık Örgütü bu ilacın kullanılmaması gerektiğini açıkladı. Hastalar üzerinde denenen ilaçlar arasında Paracetamöl’ün daha başarılı olduğunu vurgulayan Dünya Sağlık örgüyü İbuprofen yerine Paracetamol ilacının kullanılmasını tavsiye etti. Paracetamol ilacının da kullanımına ve dozajının düşük olması gerektiğine dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri aşırı doz kullanımda karaciğerlerin zarar görme ihtimalinin olduğunu açıkladı.

Bir Sevindirici Haber de Fransa’dan Geldi, Sıtma ilacı hastaların %75’ini iyileştirdi

Marsey Üniversite Hastanesi öğretim üyesi Didier Rault sıtma tedavisinde kullanılan klorokin ilacının hastalar üzerinde denendiğini ve hastaların 6 gün gibi kısa sürede hastalığı atlattığını belirtti. 24 hastaya verilen klorokin ilacı tedavisi ile 18 hastanın iyileştiğine dikkat çekildi.

Corona Virüsü Aşısı Çıktı mı? 

Korona Aşısı ilk kez İnsan Üzerinde Denenecek başlığıyla duyurduğumuz haber sonrasında 45 insan üzerinde corona virisü aşısı denendi. Dünya sağlık örgütü aşı denemesi için 2 ay gibi kısa sürede böyle bir çalışmanın olmasını müthiş bir başarı olarak duyurdu. Sağlıklı insanlar üzerinde denenen aşının başarılı olup olmadığını ise ilerleyen süreçte öğrenmiş olacağız.

Diğer korona virüs haberleri ve alınan önlemler için tıklayınız. Corona virüsü ile ilgili bu tür özel haberlere anında ulaşmak için 5haber.com’u sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir