Corona Virüsü Türkiye’de

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve şuana kadar 26 kişinin virüs sebebiyle öldüğü açıklanan Corona Virüsü Virüsü Türkiye’de.

Bugün Çin’den Türkiye’ye Çin’in Wuhan şehrinden gelen iki Çinli turistte Corona virüsü tespit edildiği açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada Turist çiftin temas ettiği 21 kişilik grubun tedbir amacı ile gözetim altında tutulduğu açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ;

“Çin’den gelen bütün yolculara DSÖ önermemesine rağmen termal kamera ile tarama yapıyoruz. Bulaştırıcılık ateşten sonra söz konusu.

Bu hastayı 36 saat klinik olarak gözlemledik. 36 saatte bir ilerleme olmadığı ateşin devam etmediğini görünce hastanın talebi üzerine Çin’e gönderdik. Tetkiki daha bitmedi. Önümüzdeki günlerde netleşmiş olur.

Bizdeki numune sayılarına göre önümüzdeki 3-4 gün içinde netlemiş olur. Biz burada temelde pozitif gibi görerek temasta olan herkesle ilgili tedbirlerimizi alıyoruz. Hastanede temasta bulunan 15-20 kişi gözlem altında tutuluyor.” diye açıklamalarda bulundu.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü Dünya tarafından alarma geçilmesi için çok fazla kişiye bulaşmaması nedeniyle gerek duyulmadığı açıkladı.

CORONA BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatüre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

 

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir