Coronavirüs Planlanmış Bir Kurgu mu?


Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Son zamanlarda başta Çin olmak üzere 27 ülkeye yayılan ve önlenemeyen yeni tip coronavirüs (2019-nCoV) bulaşmaya ve can almaya devam ediyor.

Peki nedir bu coronavirüs ? Gerçekten bilinmeyen ve hayvanlardan bulaşan bir virüs mü? Yoksa laboratuvar ortamlarında geliştirilip bilinçli ve bir plan dahilinde piyasaya sürülmüş biyolojik bir silah mı?

Çok sayıda ülke vatandaşlarını Çin’den tahliye ederken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ‘uluslararası kamu sağlığı acil durumu’ ilan etti. Virüsün nasıl yayıldığına ilişkin ortaya atılan iddialar panik ve endişe yaratmaya devam ederken, bazı bilim adamları koronavirüs salgınının hayvanlardan ortaya çıktığını savunuyor. Henüz bununla ilgili kesin ve doğru bilgiler bulunmazken, dünyayı tehdit eden bu salgının tedavisi için araştırmalar devam ediyor. Coronavirüs ile ilgili dört iddaa var, bunlar:

corono virüs HAYVANLARDAN MI BULAŞIYOR ile ilgili görsel sonucu

İddaa-1: Coronavirüs hayvanlardan bulaştı

Wuhan şehrinde başlayan bu enfeksiyonun muhtemelen deniz ürünleri ve çeşitli vahşi hayvan et ürünlerinin de satıldığı pazardan insana bulaştığı düşünülmektedir. Virüsün özellikle yarasa çorbasından bulaştığı çok konuşulmuştu. Journal of Medical Virology’de yayımlanan çalışmada, yeni virüsün kaynağının da yarasa olabileceği ancak insanlara bulaşmadan önce mutasyona uğramış olabileceği tespit edildi. Bir diğer iddaa ise virüsün yılandan bulaştığıydı. Çin’in Pekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’nden Vey Ci ile Pekin, Nanning, Ningbo ve Vuhan kentinden araştırmacılar, yeni koronavirüsün bulaştığı bazı hastalardan aldıkları gen örneklerinden yola çıkarak belirledikleri genetik kodu, farklı türdeki hayvanlardan alınan 217 koronavirüs ile karşılaştırdı. Araştırmacılar, 2019-nCoV’daki protein kodlarının, daha çok Çin’de bulunan iki yılan türünün taşıdığı koronavirüstekilerle benzerlik gösterdiğini belirledi. Çalışmada, bulguların virüsün en olası kaynağının yılan olabileceğine işaret ettiği belirtildi.

Corona virüsünün, hayvanlarda yaygın olarak görülen bir virüs türü olduğu biliniyor. Virüsün 4 alt türü bulunuyor. Ender olarak hayvanlardan insanlara bulaşabilirken bu bulaşma şekli “zoonoz” olarak adlandırılıyor. Corona virüsün insandan insana bulaşabilen türünün ilk örnekleri 2003 yılında ortaya çıkan SARS ve 2019 yılında Suudi Arabistan’da ortaya çıkan MERS salgınlarında görüldü. Şu anda gündemde olan tür ise SARS ve MERS salgınlarındaki türden farklı olarak daha önce tanımlanmamış yeni bir tür olarak biliniyor.

CORONA VİRÜS LABORATUVAR ile ilgili görsel sonucu

İddaa-2: Virüsün Laboratuvar çalışmalarında kaza sonucu yayıldığı

Birçok komplo teorisyenin dile getirdiği gibi virüs laboratuvar ortamında yapılan çalışmalarda kaza sonucu yayıldığı ve önlenmeye çalışılsa da başarılı olamadığıdır. Bilim insanları bu kazayı önlemeye çalışırken, zamanında haber verilmediği için virüsün günden güne yayıldığı ve önü alınamadığı iddaa edilse de zayıf bir ihtimal gibi görünüyor.

İddaa-3: Uluslararası ilaç şirketlerin oyunu

Uluslararası ilaç şirketlerinin doymak bilmeyen para kazanma iştahlarının sonucu olarak bu virüsü laboratuvar ortamında geliştirip başta Çin olmak üzere dünyaya yaydıkları söyleniyor. Bu şirketler geliştirdikleri coronavirüsü piyasaya yaymadan önce antivirüsü buldukları, virüsün yayılması  planlanan aşamaya geldiğinde korku ve endişe ve çaresizlik tavan yaptığında, bu şirketler ortaya çıkıp; bilim insanlarımız, yoğun olarak yaptıkları laboratuvar çalışmaları ve deneyler sonucu coronavirüsün antivirüsünü bulduk diyecekler ve milyonlarca aşıyı/ilacı piyasaya sürüp servetlerine servet katacaklar. Ama insanların yaşadığı, korku, endişe ve ölen yüzlerce insan ve ülkelerin onca maddi kayıpları kimsenin umurunda olmayacak tabi.

YÜKSELEN ÇİN ile ilgili görsel sonucu

İddaa-4: Çin’i önlenemeyen yükselişini durdurma operasyonu

Yaklaşık 1,5 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin Halk Cumhuriyeti, kurulduğu 1949 yılından bu yana sürekli iktidarda olan Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından tek parti rejimi ile yönetiliyor. Çin’in büyük coğrafyası, önü alınamayan ve sürekli artan nüfusu, giderek güçlenen ordusu, doymak bilmeyen enerji ve ham madde iştahı, küresel piyasada hakimiyet kuran büyük şirketleri ve büyüyen ekonomisiyle dünyayı korkutuyor.

2013’te Kazakistan’da ilan ettiği Bir Kuşak Bir Yol Projesi ile kadim çağların Akdeniz dünyası ile Çin’i arasında ticaret ve kültür köprüsü olan, yüzyıllar boyunca tüm Asya’yı zenginleştiren İpek Yolu’nu, demiryolları, hızlı tren hatları, otoyollar, petrol ve doğalgaz boru hatları inşaatları ile yeniden canlandırmak…

Onlarca ülkenin katıldığı bu büyük ve inşası yıllar sürecek proje için Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın kurulması… Çin sermayesinin dünyanın her yanında giriştiği projeler, inşaatlar, birbiri ardına açılan ICBC (Çin Ticaret ve Sanayi Bankası) şubeleri, Batılı futbol kulüplerini satın alan Çinli milyarderler.

Uluslararası sorunlarda günden güne ağırlığını koyan bir Çin, Tayvan sorununda, Japonya ile yaşadığı krizlerde eli günden güne güçlenen güçlü bir Çin… Büyük harcamalarla modernleştirilen Çin Halk Kurtuluş Ordusu, Doğu Çin Denizi’nde kendisini günden güne gösteren Çin donanması… Çin Halk Cumhuriyeti, 1 Kasım 1949’da herkesin küçümsediği bir güç iken, 1 Kasım 2019’da artık tartışmasız süper güç haline gelmiştir.

Çin, 13 trilyon dolarlık ekonomisiyle ABD ile olan farkı yıllar içerisinde kapatarak dünyanın en büyük ekonomisi olacağı öngörülüyor.

Dünya dolar rezervinde 1.sırada. Dünyanın en büyük döviz rezervlerine sahip olan Çin’in döviz rezervleri 2019 yılı itibarıyla 3 trilyon 105 milyar dolara ulaştı.

Çin dünyadaki askeri ordu sıralamasında ABD ve Rusya’dan sonra üçüncü sırada.

Çin uzay çalışmalarıyla ABD’den sonra Rusya ile rekabet halinde ve ABD’den sonra en fazla uyduya sahip ülke.

Artık tüm dünyada, Çin’in ve onunla birlikte BRICS adı verilen, kalkınan ekonomilerle birlikte Tek Kutuplu Dünya Düzeni’nin sona erdiği yorumları yapılıyor.

Son zamanlarda büyük bir yükselişe geçen Çin, Afrika ülkelerinin de en önemli ortaklarından biri haline geldi. Kıtadaki görünürlüğünü özellikle ekonomik faaliyetleri aracılığıyla büyük oranda artırdı, kıta ülkelerinin uluslararası ilişkilerindeki değişimi de tetikleyen aktörlerden biri haline geldi.

Artık ABD, ticaret savaşlarında Çin ile baş edemiyor, Çin, tüm küresel piyasada ürünleriyle hakimiyetini ilan etmiş durumda. Donald Trump Çin’i durdurmak için gümrük ambargolarını devreye sokarken Çin, karşı hamlelerle Trump’ın politikalarını etkisiz hale getiriyor.

Çin rahatsızlığı giderek kendini gösteriyor

Ve nitekim, bu rahatsızlığın sonuçları görülmeye başlanıyor. Tüm dünyada sosyal medya üzerinden Çin’e ve Çinlilere saldırılar artıyor, ırkçılık görülmemiş düzeye varıyor; köpek yeme, böcek yeme, yılan yeme, yarasa çorbaları iddia ve görüntüleri; diğer yandan Hong Kong sokakları gereksiz yere karışıyor, bir isyan hareketi, aylardır bitmek, durmak bilmiyor. Çin, ülke güvenliğini sağlamak için Batılı sosyal medya hesaplarının kullanımını yasaklayıp, yerlerine WeChat gibi, kendi sosyal medya uygulamalarını ürettiği için bu gitgide büyüyen karalama kampanyalarına karşı yanıt verilemiyor.

Gizli düşman içerde ve operasyon başlatıldı

Tüm karalama, aşağılama ve ekonomik hamlelere rağmen istenilen sonuçlar alınmayınca gözle görülmeyen küçük bir düşman içeriye sokuldu.

Peki neydi bu düşman? Onca insanın entrikalarıyla yapamadığını yapabilecek miydi?

12 Aralık 2019’da Wuhan’da deniz ürünleri satılan pazara uğrayan bir kişinin zatürre şüphesiyle hastaneye kaldırılması ve arkasından 27 kişinin daha aynı şüpheyle hastaneye başvurmasıyla başlamış ve düşman içeri girmişti. Yapılan tahliller sonucu hastalığın, bir virüs olduğu ve bulaşıcı olduğu anlaşıldı. Virüs başta Wuhan kenti olmak üzere tüm Çin’e yayıldı.

Virüs mikroskop altında virüse bakıldığında şekli, ışık hüzmesi şeklinde bir taca benzetiliyor. Taç şeklinde virüs, Koronavirüs demek; Latince yazılışıyla Corona Virüs, Çinli yetkililerin 7 Ocak’ta tanımladığı, 12 Ocak 2020 günü Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu yeni tür hastalığın adını Çinceden Latinceye çevirip başına başladığı yıl olan 2019’u koyuyor, 2019-nCoV, Novel Corona Virüs ismiyle artık uluslararası toplumun gündeminde.

Düşman belli artık!

Aylar öncesinden dolu olan Wuhan sokakları boşalmış, koca marketlerin reyonları boşalmış, insanlar ağızlarında maskelerle sokaklarda ürkek bir şekilde ve aceleyle ihtiyaçlarını karşılayıp hızlıca evlerinin yolunu tutar oldular. Sokaklar adeta hayalet şehir görüntüsü veriyor, ordu son önlem olarak, sokağa çıkmanın yasak olduğunu ve izinsiz çıkanın vurulacağını duyuruyor ve şehir karantinaya alınıyor. Hastalık tüm ülkede hızla yayıldı ve korkulan oldu, insanlar korku ve endişe içerisinde artık ve çaresiz. Hastalık tüm Çin’de yayıldı ve her tarafı sardı ve insanlar korkusundan dışarı çıkmaz oldu.

Diğer ülkeler,insanlarını Çin’den çıkarma peşine düşmüş bazıları ise kendi vatandaşlarını bile ülkeye girişlerine izin vermez oldu. Çin’e yapılan uçak seferleri iptal oldu, yayılan kara propaganda sonucu hastalığın Çin ürünleriyle de bulaştığı korkusu insanlara aşıldı, böylece Çin ürünlerine karşı bir önyargı oluştu. Sosyal medyada yalan yanlış ve bazılarının kurgu olduğu anlaşılan görüntüler tüm dünyaya servis edilip insanlar bu hastalığa ve Çin’e karşı iyice korkutuldu, Çin adeta tüm dünyada karantinaya alınmış oldu. Çin’in ekonomik olarak büyük bir kayıp yaşadığı son 3 hafta içerisinde 2 trilyon dolar zarara uğradığı ve hastalık böyle devam ederse Çin ekonomisinin batacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Coronavirüs, Başta Çin olmak üzere 27 ülkeye yayıldı ve Çin’de Corona virüs sebebiyle ölen kişilerin sayısı 362’ye, 17 bin 335 kişinin de corona virüs şüphesiyle tedavi altına alındığını açıklandı.

Tuhaf bir benzerlik

2018 Venom  filmi 5. Dakikası itibarıyla Çinli bir kadın deniz ürünleri satan bir pazarda canlı bir yılan yer ve virüs yayılır. Çinli kadının Çeketinde ‘’ Corinne War ‘’ yazıyor. Tıpkı Wuhan’da deniz ürünleri satılan bir pazara uğrayan birinin sonrasında hastalanıp hastaneye gitmesi ve hastalığın yayılması gibi…

Koronavirüs Hakkında | Son Gelişmeler | Tedbirler | Tehlikesi | Semptomlar | Tedavi Yöntemleri

Fırsatçılar İşbaşında | Koronavirüs Belasını Defeden Maskeler Satışta

Sosyal Medya’da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News’te Abone Ol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.