Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Donald Trump Seçimini Değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir programda yaptığı açıklamalarında ABD Başkanlık seçimlerini değerlendirdi.

ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın Başkan seçilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Malum Amerika bir seçim geçirdi ve bu seçimle birlikte Amerika’da demokratlar iki dönemden sonra tekrar cumhuriyetçilere iktidarı devretti. Amerikan halkı böyle bir tercihi gerçekleştirdi ve bu tercihle birlikte Amerika’da yeni bir dönem başlıyor” açıklamalarında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Temenni ederim ki Amerikan halkının bu tercihi dünyaya gerek temel hak ve özgürlükler noktasında gerek demokrasi noktasında gerekse bölgemizdeki gelişmeler noktasında hayırlı adımların atılmasına vesile olur. Ben, şahsım ve milletim adına Amerikan halkının bu tercihini hayra yormak ve başarılarla dolu bir gelecek temenni ediyorum” diye konuştu.

Siyaseti Dürüst Yapın

En ucuz Maske

Açıklamalarının devamında terörle mücadelede Avrupa Birliğinin tutumunu eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkenin içinde yaşayan Kandil’deki teröristlerin PKK’nın parlamentodaki uzantılarına yönelik yargımızın attığı adım var. Dokunulmazlıklar kalktı. Sadece onların değil diğer siyasi Partilerden bir çoğunun dokunulmazlığı kalktı. Yargı üzerine düşeni yapıyor. Yargı görevini yaparken bunlardan bir kısmı batıya, Avrupa’ya kaçtı buradan kaçıp giden teröristlere kim kapısını açıyor. Bakıyorsunuz bunların yöneticileri, cumhurbaşkanları, başbakanları, bakanları kapı açıyor. Acaba Türkiye batının teröristlerine onların anlayışı ile kapısını açacak olsa o zaman bunların duruşu nasıl olurdu. Merak ediyorum. Bumerang gibi sizi vuracaktır. Çok kötü vuracaktır. Bir taraftan PKK’yı terör örgütü ilan edeceksin öbür taraftan terör örgüt PKK’nın yönetimlerine Avrupa Parlamentosu’nun kapılarını, koridorlarını açacaksın. Böyle sakat bir anlayış olabilir mi? Buna evet demek mümkün mü? Bu ikiyüzlülüğün ta kendisi. Dürüst olun dürüst. Siyaseti dürüst yapın” sözleri ile tepkisini dile getirdi.

Türkiye’nin AB Sürecindeki Nihai Kararını Ertelemeyin, Hemen Verin

AB’yi eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Utanmadan, sıkılmadan kalkmış ne diyorlar. ‘Türkiye’nin AB müzakereleri gözden geçirilmelidir.’ Geç kaldınız yav. Hadi bir an önce gözden geçirin. Bir an önce gözden geçirin. Ama ertelemeyin ha nihai kararınız verin” dedi.

Parlamentoya Girip Devlete Meydan Okudular

HDP’li Vekillerin tutuklanmasına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz kapıları açtık. Gelin ne yapacaksanız siyasette yapın dedik. Anlamadılar. Adamlar, Parlamentoya girdi devlete meydan okudu ya. ‘Sen beni sorguya çağıramazsın’ diyor. Kimsin sen. Kimsin sen? Dokunulmazlığın kaldırılmış tabi ki yargı seni yargılayacak. Bunun hesabını vereceksin. Vermediğin takdirde de bedelini ödeyeceksin. Siz meydan okudunuz ‘arkamızda PKK, PYD, YPG var’ dediniz. Gelsin onlar sizi kurtarsın” dedi.

5haber.com  | Ankara
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir