Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Halep’teki Son Durum Hakkında Flaş Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir programda yaptığı açıklamalarda, Halep’in doğusunda ateşkesin sağlanması ile ilgili, “Sivillerin ve muhaliflerin Doğu Halep’ten çıkartılması için bir tahliye süreci başlıyor umudundaydık ki tekrar ne yazık ki füzeler atılmaya başlandı. Bugün Sayın Putin’le akşama doğru tekrar görüşmem olacak. Sahadaki durum çok kırılgan ve karmaşık. Temkinli hareket ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adana, Bilecik, Burdur, Bursa, Giresun, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Mersin, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Yozgat ve Zonguldak’tan gelen muhtarları Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda verilen öğle yemeğinde ağırladı. Yemek öncesinde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, teröre karşı milli seferberlik ilan edildiğinin vurgusunu yaparak, “Anayasa’mızın 104’üncü maddesine göre, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başı olarak PKK’sıyla, DEAŞ’ıyla, FETÖ’süyle, DHKP-C’siyle adı, söylemi, yöntemi ne olursa olsun tüm terör örgütlerine karşı milli bir seferberlik ilan ediyorum. Bundan sonra dağdaki teröriste de, şehirdeki teröriste de, onları destekleyen hiç kimseye bir an bile huzur yok, rahat yok, bu böyle biline. Tüm güvenlik güçlerimize sesleniyorum; terör örgütlerinin faaliyetlerine karşı devletiniz de milletimiz de sizin yanınızdadır, arkanızdadır. Yetkilerinizi sonuna kadar kullanmaktan asla çekinmeyin” ifadelerini kullandı.

Durum Karmaşık ve Kırılgan

Türkiye’nin müdahil olması ile birlikte Halep’in doğu kesimlerinde sağlanan ateşkes ile ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşmede bulunacağını söyledi. Halep’te yaşanan gelişmelerin takip edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yoğun bir müzakere sürecinin ardında dün akşam ateşkes sağlandı. Bizzat takip ettiğim bu müzakereler neticesinde şimdi sivillerin ve muhaliflerin Doğu Halep’ten çıkartılması için bir tahliye süreci başlıyor umudundaydık ki tekrar ne yazık ki füzeler atılmaya başlandı. Yine takip ediyoruz. Bugün Sayın Putin’le akşama doğru tekrar görüşmem olacak. Dışişleri Bakanı’mız, MİT Müsteşarı’mız takip ediyor. Sahadaki durum çok kırılgan ve karmaşık. Nitekim daha varılan uzlaşmanın üzerinden saatler geçmeden rejim güçleri ateşkesi bozup, yeniden sivillere saldırmaya başladı. O yüzden temkinli hareket ediyoruz. Arkadaşlarımız gece gündüz bu konuyu takip ediyor” sözlerini söyledi.

Ateşkesin Hayata Geçmesi, Bölgedeki Mazlumlar İçin Belki de Son Umut

Halep’te yaşanan insani kriz’e de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan BM’ye seslenerek yaptığı açıklamasının devamında, “Halep’ten kurtulan kardeşlerimize insani yardım ulaştırmak için bütün tedbirleri aldık. Ey, Birleşmiş Milletler neredesin? Her türlü desteği biz vermeye hazırız, vereceğiz; ama bir koridor, bunun için gayret sarf ediyoruz. İdlib ve civarına gideceklerin yanı sıra Türkiye’ye gelebilecek olanlar için de hazırlıklarımız tamam. Türkiye’ye mi gelecekler, onları da bağrımıza basmaya hazırız. Ufacık yavruların nasıl ölüme baş başa kaldığını görüyorsunuz; ama insanlık buna sessiz. Utanmadan, sıkılmadan hala yok öyle, yok böyle konuşup duruyorlar. Türkiye’nin girişimi ve yoğun çabalarıyla varılan bu ateşkesin hayata geçirilmesi Halep’teki masumlar için belki de son umuttur. Bu yüzden bütün tarafları ve uluslararası toplumu bu ateşkese riayet etmeye ve destek olmaya davet ediyorum. İnsani koridor derhal ve hiçbir engelleme olmadan açılmalı ve masum insanların Doğu Halep’ten salimen çıkmasına izin verilmelidir” sözlerini söyledi.

Rejim Cinayetleri Karşısında Sessiz Kalmayacağız

BM ile birlikte Uluslararası toplumları harekete geçirmek için ellerinden geleni yapacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Esed rejimi Halep’te açıkça savaş suçu, insanlık suçu işlemektedir. Bu gerçeği ona destek verenler dahil artık herkesin görmesi gerekiyor. 600 binden fazla insani katleden, kimyasal silah kullanan, her tür insanlık dışı eylemi gerçekleştiren bu rejimin cinayetleri karşısında biz sessiz kalamayız ve kalmayacağız. BM başta olmak üzere uluslararası toplumu harekete geçirmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Dün yeni BM Genel Sekreteri ile yaptığım görüşmede bu konunun aciliyetini bir kez daha dile getirdim. Bu hafta yapacağım temaslarda da aynı hususu dünya liderlerinin dikkatine getirmeye devam edeceğim” açıklamaları ile konuşmasını sonlandırdı.

5haber.com  | Ankara
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir