Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kabine değişikliği hakkında flaş açıklama

Hindistan’a gitmeden önce bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin konuları değerlendirirken basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. ABD askerleri ile YPG’li teröristlerin yan yana fotoğrafları ile YPG bayrağı hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “YPG gibi bir terör örgütünün paçavralarının olduğu konvoy içerisinde tabi Amerika’nın bayraklarının olması bizleri ciddi manada üzmüştür. Bunları da ziyarette sayın Başkan’a buyrun diyeceğiz göstereceğiz” dedi. ‘Bunun artık noktalanması lazım’ diyen Cumhurbaşkanı şöyle konuştu: “Karaçok’ta ne olduysa Sincar’da ne olduysa, artık biz bunlara devam etmek durumunda kalacağız. Dün de söylediğim gibi ‘bir gece ansızın gelebiliriz’ derken bunu kast ediyorum. Herhalde tarih vererek, haber verecek gidecek değiliz. Ama bilecekler ki TSK buraya gelebilir. Biz endişeyle yaşamaktansa, onlar korkuyla yaşasınlar” ifadelerini kullandı.

Kabine Değişikliği

Son günlerde gündemde sıkça konuşulan kabine değişikliği ile ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kabine değişikliği teklifi Cumhurbaşkanının değildir. Kabine değişikliği teklifi hükumetindir. Dolayısıyla hükumetin tasarruf alanına ben tabi ki Cumhurbaşkanı olarak giremem. Şuanda gündemde böyle bir şey söz konusu değil. Ama ileride ne olur, ne biter? Onu da şuanda söylemek yanlış olur. Sağlıklı bir şekilde şuanda yürüyen bir hükümet yapısı var. Ekonomide şuanda sürekli bir yükseliş trendi içindeyiz. Bunun daha da iyi bir konuma geleceğini, ama her alanda da tabi ki hükumetimizin başarısı, bu başarıyı değerlendirme, bu noktada sayın Başbakanın kendi tasarrufları her an olabilir. Bu tasarrufları Cumhurbaşkanı olarak paylaşma imkanımız da olacaktır. Yani ne bir kapama, ne de böyle bir karar yetkisi açıklama gibi bir anlayışım söz konusu değildir. Buradaki yetki Başbakan ve hükumete aittir. Bütün bizim temennimiz, ülkemizin geleceği için en hayırlı olan neyse odur. Ama biz Türkiye’de, biliyorsunuz, bir şeyi alışkanlık haline getirdik. O da şudur; sağlıklı bir hükumet yapısıyla, geleceğe yürümek, böyle her an hükumetlerin değiştiği bir yapı değil. O bizden öncelerde, eski Türkiye’de kaldı. Ki, hedefimiz bizim güven ve istikrardır. Güven ve istikrar ise, sağlıklı hükumetler ile olur. Temennimiz odur ki, hükumetin alacağı isabetli kararlar paylaşılır ve ülkemize hizmet aynen devam eder.” ifadelerini kullandı.

Hindistan Ziyareti Açıklaması

7 yıl aradan sonra Hindistan’a ilk resmi ziyareti gerçekleştireceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaret ile ilgili, ” Başbakanlığım döneminde 2008 Kasım ayında gittim. Bu ziyaret 16 Nisan halk oylamasından sonra ilk ziyaretim olacak. Ardından Rusya, Kuveyt, Çin, ABD ve Brüksel’e ziyaretlerim olacak. Yeni Delhi’de Cumhurbaşkanı ve Başbakanla kapsamlı görüşmeler gerçekleştireceğiz. Ziyaretim sırasında Türkiye ve Hindistan iş forumuna katılacağım. FETÖ terör örgütü başta olmak üzere iki ülke ilişkilerini dinamitlemeye çalışan şer odaklarını etraflıca ele alacağız. Özellikle yazılım sektöründe Hindistan’ın konumu bellidir. Ekonomik ilişkilerde elbette seviyeyi kafi bulmuyoruz. İlişkilerimizi daha ileri noktalara taşımak istiyoruz ” ifadelerini kullandı.

5haber.com  | Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir