Dışişleri Bakanlığı'ndan yurt dışına çıkacak vatandaşlara kritik uyarı!

Dışişleri Bakanlığı bugün kritik bir uyarı ile vatandaşların karşısına çıktı. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etmeyi planlayan vatandaşlara önemli bir uyarı geldi.

Yayınlanma:
Dışişleri Bakanlığı'ndan yurt dışına çıkacak vatandaşlara kritik uyarı!

Dışişleri Bakanlığı bugün kritik bir uyarı ile vatandaşların karşısına çıktı. Bakanlık, yurt dışına seyahat etme planı olan vatandaşları uyardı. Bakanlığın yapmış olduğu açıklamaya göre altı çizilen ülkelerde İslam karşıtı ya da ırkçı niteliğe sahip olan eylemler gerçekleşme potansiyeline sahip. Vatandaşların bu ülkelerde tedbirli olmaları gerektiği vurgulandı.

ABD'de ırkçı saldırılara karşı uyarı geldi!

Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri'nin Tennessee eyaletine bağlı olan Memphis kentinde, Tyre Nichols adlı bir bireyin polis şiddeti nedeniyle hayatını yitirmesiyle beraber ülke genelinde büyük protestolar başladı. Gerçekleştirilen eylemlerde, yabancı karşıtı ve ırkçı niteliğe sahip sözlü ya da fiziksel saldırılar meydana geldi.

disisleri-2.jpg

Dışişleri Bakanlığı, ABD seyahati planı olan vatandaşların tedbiri elden bırakmaması gerektiğini belirtti. Ülkede yabancılara karşı ırkçı tacizlerin yaşandığı ifade edilirken; Vaşington Büyükelçiliği ve ABD'de bulunan Başkosolosluklarımız tarafından yapılacak olan ilave uyarı ve duyuruların yakınan takip edilmesi gerektiği söylendi.

Avrupa'ya seyahat edecek vatandaşlar dikkat!

Amerika Birleşik Devletleri için yapılan uyarının yanı sıra Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ülkelerine seyahat edecek olan vatandaşları da uyardı. Bu bağlamda bakanlık, Avrupa'da son dönemlerde hızla artan İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı gibi problemlerin altını çizdi. Gerçekleştirilen ırkçı eylemlerde, Türkiye karşıtı propaganda gösterileri yaşandığı belirtildi.

"Son dönemde bazı Avrupa ülkelerinde İslam karşıtı, yabancı düşmanı ve ırkçı nitelikteki eylemlerde, keza terör örgütü iltisaklı gruplarca ülkemiz karşıtı propaganda gösterilerinde artış meydana geldiği görülmektedir. Avrupa'da dini hoşgörüsüzlük ve nefretin eriştiği tehlikeli boyutları yansıtan bu gelişmeler, ırkçı ve ayrımcı akımların Avrupa'da ulaştığı kaygı verici seviyeyi de açıkça ortaya koymaktadır." mesajı ile vatandaşları bilgilendiren Dışişleri Bakanlığı, Avrupa'daki bu durumu kaygı verici olarak nitelendirdi.

disisleri.jpg

Kısa bir süre önce ABD, Almanya, Belçika, Fransa, Belçika, İspanya, İsveç ve İtalya da Türkiye için seyahat uyarısında bulunmuştu. Dışişleri Bakanlığı, Avrupa'ya seyahatte bulunacak olan vatandaşlarımız için son olarak şu sözleri ifade etti: "Bu tarz eylemlerin vuku bulduğu ülkelerde yaşayan veya bu ülkelere seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaşabileceği bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ilgili ülkelerin güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, bulunulan ülkelerdeki Büyükelçiliklerimiz ve Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde özellikle fayda görülmektedir.

Avrupa'da yaşayan veya Avrupa ülkelerine seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın ihtiyaç halinde, aşağıda (+90 312 292 29 29) irtibat bilgisi sunulan Bakanlığımız Konsolosluk Çağrı Merkezi'ne başvurmaları mümkündür."