Döviz Piyasaları AMB,FED ve Trump’a Odaklandı

Forex piyasaları bu hafta Avrupa Merkez Bankası toplantısına odaklanırken, genel beklenti Merkez bankasının varlık alım programının süresini uzatması yönündedir. Bu durumun ek teşvik ile beraber riskli varlıklardaki canlılığın devam etmesini destekleyebileceği düşünülmektedir. Döviz ticareti, toplantı kararı öncesindeki fiyatlamalar ile bir şekilde yön kazanmış fakat 80 milyar Euro değerindeki varlık alım miktarının azaltılması veya artırılması durumunda önemli oynaklıklar olabile leçeği bir yere not edilmelidir. Avrupa finansal varlıklar hala talep görürken, İtalyan bankası olan Monte Paschi’nin Avrupa Merkez Bankası tarafından kurtarılacağına yönelik umutlar, mevcut durumu desteklemektedir. İtalya’nın reformlara karşı olduğu göz önüne alındığında, Avrupa Merkez Bankasının şimdi gelip kurtarması gerekmektedir.

İtalyan hazine bakanlığının acil kurtarma fonuna başvurmak üzere olduğuna dair bazı duyumlar alınırken, kurum bunu reddetmektedir. La Stampa gazetesi haberlerine göre İtalyan hükümeti, İtalya’daki bankacılık sektörü problemleri üzerine Avrupa İstikrar Mekanizmasına 15 milyar Euro yardım için başvuruya hazırlanmaktadır. La Stampa’nın iddiasına göre fon Monte dei Paschi di Siena SpA Bankası ve diğerlerini kurtarmaya yardımcı olmak üzere düşünülmektedir. Bu arada yetkililer ise böyle bir başvuru veya görüşmenin olmadığını belirtmektedirler. Bu konu ile alakalı ilk dedikodu bu değildir ve geçtiğimiz gün bir başka haberde hali hazırda Monte Paschi yöneticilerinin hükümete başvurduğu ve 5 milyar Euro sermaye artırımını sağlamakta zorlandıkları belirtilmişti.

Foreks  piyasaları için bir başka katalizör ise FED’in 14 Aralık tarihindeki planlanan toplantısıdır. 14 aralık günü faizlerde bir artırım olması pek sürpriz olmayacaktır, çünkü bu durum piyasalarca tam olarak fiyatlanmış durumdadır. Bu sürede asıl odak noktası açıklanacak FED politikası ve özellikler beklentiler ile  nokta grafik olacaktır. Başkan Yellen’in basın konferansı gelecek dönem için oldukça yakından izlenecektir, fakat net bir işaret beklememekte gerekmektedir. Büyüme ve fiyatlardaki son değişimlerin ardından görünüşe göre büyüme oranı ve enflasyon beklentisine dair bazı değişiklikler yapılacağı düşünülmektedir.

Politika yapıcıları öngörülerine beklentileri dahil etmeyeceklerdir. Çünkü Trump yönetimine dair henüz hiç bir şey bilinmemektedir. Dolayısıyla, Komite veri bağımlılığı mantrası içinde, kademeli bir politika yolunu tekrarlamaya çalışıp çalışmadığına bakacağız. Şimdilik, FED’in 2017’de iki ya da üç faiz artırımı yapabileceği düşünülürken, Muhtemelen ikinci çeyreğe kadar süreç bekleyecektir. Birinci çeyrekte yeni hükümete geçiş göz önüne alınmalıdır.

Yani önümüzdeki dönemde FED ve ECB gözler önünde olacak, ABD’de  milyarlarca Dolarlık yatırım için yüksek faiz getirisi cepte gözükmektedir. Seçilen Başkan, altyapı yoluyla Birleşik Devletler ‘e yatırım yapmak ve Amerika’yı yeniden büyük yapmak istediği konusunda açıklamalarda bulunmaktadır. Bu süreç Carrier ve henüz dışa itilen Boing şirketi müzakereleri ile başlamıştır. Trump ayrıca Softbank’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne 50 milyar Dolar ve 50 bin kişilik istihdam ile yatırım yapacağını açıklamıştır. Bu durum ABD’de faizleri yukarı iterek, Doların değer kazanmasına neden olacağa benzemektedir.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir