Carona Virüsü Nedir ?


Carona virüsü genel olarak hayvanlar arasında yaygın olan bir virüs olsa da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkması ve 26 kişinin bu bölgede ölmesi dünyayı alarm haline geçirdi.

Çin’in Wuhan kentinde çok fazla miktarda yarasa çorbası içildiği ve bu hastalığın da yarasalarda çok fazla miktarda taşındığından dolayı insanlara geçmiş olabileceği düşünülüyor.

Çin’de önümüzdeki haftanın tatil olduğu ve bundan dolayı birçok kişinin yurt dışına çıkma ihtimalinden dolayı dünya alarm haline geçmiş bulunuyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatüre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILDI ?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor.

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

Sosyal Medya’da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News’te Abone Ol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.