Ekonomist Selçuk Geçer’den Dolara İlişkin Rekor Tahmin!

Dolar piyasasındaki yukarı yönlü ivmeler, yatırımcıların ekonomistlerden gelecek analizlere dönmesine neden oldu. Ünlü ekonomist Selçuk Geçer’den dolarla ilgili rekor bir tahmin geldi. İşte açıklamaları!

Yayınlanma:
Ekonomist Selçuk Geçer’den Dolara İlişkin Rekor Tahmin!

Dolar kuru, Eylül ayından beri yükselişini tam gaz sürdürmeye devam ediyor. Doğal olarak sürekli yükselişe tırmanmasından dolayı ülke ekonomilerin yanı sıra tüketiciler açısından da korku duyulan bir konu haline gelmesine neden oldu. Dünya çapında yaşanan ekonomik kararlar doları etki altına alırken, her geçen süre zarfında Türk lirasında değer kaybı yaşanmaya başlanıyor. Dünya ülkelerindeki ekonomik kaynaklardan dolayı Eylül ayından beridir çok daha iyi ve güçlü hale gelen dolar kuru 19 TL bandına gelmesi tüketicilere kabus dolu günler yaşatmaya başladı.

Dolar Kurunda Yükseliş Devam Ediyor, Ne Kadar Olacak?

Ekonomik kararlar, yüksek enflasyon ve hemen ardından FED açıklamaları piyasayı derinden etkilemesine neden oldu. Dolarda yukarı yönlü bir artış durumu yaşanmaya başlanırken, Türk lirasında da ne yazık ki değer kaybeden bir sürece doğru giriş yapıyoruz. Ülke ekonomilerinde yaşanan olumsuz dalgalanmalar, piyasalarda hem inme hem de çıkma gibi bir dengesizliğin sürekli olarak görülmesine neden oldu. Piyasalardaki kestirilemeyen durumlardan dolayı ünlü analistlerden gelecek yorumlar hayati bir önem arz ediyor.

Ekonomist Selçuk Geçer’den Hükümet Yorumu

Türk lirasının Amerika doları karşısında değer kaybetmesinin tek sebebi Hükümetin uygulamış olduğu düşük faiz politikası olduğunu savunan Selçuk Geçer, yatırımcılara uyarılarda bulundu. Doların önümüzdeki iki haftalık süreçlerde daha da artacak olduğunu söyleyerek, dolar cinsinden borçları olan tüketicilerinde dikkatli olması gerektiğini söyledi. Dolar borcu olanları olumsuz yönde etki altına almaya neden olacak dolar kurundaki yukarı yönlü artış, iki haftalık bir süreç içerisinde daha da fazla artacak olduğu iddia edildi.

Amerika’daki yükselişe geçen enflasyona da değinen ünlü ekonomist Selçuk Geçer, FED’in doların korunmasını sağlamak amacıyla sert hareketlerini peşin sıra devam etme olasılığının yüksek olacağını bildirdi. Dolar endeksinin daha fazla güçlü hale gelebileceğini altını çizerken, şimdiye kadar ki görülmemiş rekora gidebilme durumu var dedi.