Elektrik faturalarında TRT payı kesintisi kaldırılıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’den gelen elektrik faturasında TRT payı kaldırılıyor açıklamasına olumlu yönde açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, katıldığı bir programda yaptığı konuşmasında bu konuşmaya değindi. Özdebir yaptığı açıklamasında, “TRT payı sanayicilerin maliyetlerini yükselten bir unsurdu ve rekabet koşullarımızı olumsuz etkiliyordu. Yüzde 2’lik TRT payının kaldırılmasından ziyade devletin sanayiciye bakış açısının değişmesi anlamında köklü bir değişiklik algıladım. Bundan da çok mutlu oldum” ifadelerini kullandı.

Yüzde 2’lik Yük Kaldırıldı

Trt payı kesintisi gibi kesintilerin dünyanın hiçbir yerinde uygulanmadığının altını çizen Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, “Bu kesinti sektörümüzün rekabet gücünü azaltıyordu. TRT ve çevre katkı payları bizler için önemli maliyet unsurları. TRT payı enerjinin kullanım miktarına göre alındığı için zaman zaman ödenen paralar yıllık 600-700 milyon liralara kadar varıyordu. Bunun alınmamasıyla üzerimizdeki yüklerden biri kalkmış olacak. Bu kararı onaylamalarından dolayı Bakanlar Kuruluna da müteşekkiriz” ifadelerini kullandı.

Kriz Ortamında Nefes Aldıracak

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı Ali Tekin Çelik ise yaptığı açıklamasında bunun üreticilere ve sanayicilere nefes aldıracağını belirterek, “Sanayiciden gelen bu yakınmaları dikkate alan Bakanlığımız sorunu çözmek isteyerek TRT payı ile ilgili düzenlemeyi yaptı. Bu yaklaşımdan çok memnun kaldığımızı, kriz ortamında sanayici ve iş adamlarına nefes aldıracağını ifade etmek istiyorum” sözlerini söyledi.

5haber.com  | Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir