En İyi Projeksiyon Perdesi Hangisidir?


Sabit çerçeveli ve yüksek kontrastlı perdeler, en iyi projeksiyon perdesi olarak gösterilmektedir. Bu özellikteki perdelerde gergin yüzeyin bulunması ve potlaşmanın olmamasından dolayı projeksiyon perdelerinde film izlerken gölgelenmeler meydana gelmeyecektir. Kumaşın ise yüksek kontrast perdesinden seçilmesi cihazların kontrast değerlerinin korunmasında önemli derecede rol oynamaktadır. Yüksek kontrast değeri, perdelerde açık gri ton şeklinde görülmektedir.

Projeksiyon Perdesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Projeksiyon perdesi alırken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurların projeksiyon perdesi alacak kişiler tarafından bilinmesi oldukça önemli bir husus olarak görülmektedir. Öncelikle projeksiyon perdelerinin ışığı geçirmeyen kumaşlardan yapılması gerekmektedir. Bu şekilde perde üzerine gelen ışıklar aynı şekilde geri yansıma özelliğine sahip olacaklardır.

Işığın çok az bir kısmı bile kumaşın arka tarafına geçerse bu durum aynı zamanda optik verimlilik kaybına da neden olacaktır. Kumaşın özellikle ön yüzeyi, optik verimliliği göz önüne alınarak kaliteli bir malzeme kaplanmalıdır. Projeksiyon perdesinin yansıtma yüzeyi açık gri tonlarında veya mat beyaz renklerinde olmalıdır. Özellikle mat beyaz perdelerin aydınlık ortamlarda en iyi performans verdiği de bilinmektedir. Açık gri projeksiyon perdeleri ise çoğunlukla sinema salonlarında kullanılmaktadır. Diğer taraftan projeksiyon evi kurmak isteyenler için led projeksiyon sistemi önerilmektedir. Evlerde kullanılacak projeksiyonların da kalitesine ve özelliklerine dikkat edilmesi önemli hususlar arasında yer almaktadır.

Motorlu Projeksiyon Perdesi
Pek çok çeşidi olan ve değişik alanlarda kullanılabilen projeksiyon perdelerinden en çok tercih edilenler arasında motorlu projeksiyon perdesi bulunmaktadır. Görüntü kalitesi ve performansı ile ön plana çıkan motorlu projeksiyon perdelerinin kullanımı pek çok alanda önemli derecede arttığı görülmektedir. Motorlu projeksiyon perdesi alacak kişilerin diğer projeksiyon perdelerinde olduğu gibi dikkat etmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Özellikle motorlu projeksiyon perdelerinin normal kumaştan üretilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Normal kumaş ile üretilen perdelerin görüntü kalitesi düşük olmaktadır. Aynı zamanda perdenin arka yüzeyine ışık geçirme özelliğinin de olmaması önemli detaylar arasında yer almaktadır. Projeksiyon perdeleri arasında özel olarak nitelendirilen motorlu projeksiyon perdelerinin kalitesi ve çalışma esnasında sessiz olması kullanıcılar tarafından ilgi görmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda kullanıcıların motorlu projeksiyon perdesi yanında verilen kumanda ünitesinin çalışma sistemi konusunda yeterli bilgi sahibi olması gerekmektedir. Motorlu projeksiyon perdesi alacak kişilerin Motorlu projeksiyon perdesi fiyatları konusunda da gereken araştırmayı yapmaları, kullanıcılar açısından en önemli husus olarak değerlendirilmesi gereken konular arasında yer almalıdır.

Sosyal Medya’da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News’te Abone Ol


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.