facebook zararları

FACEBOOK’UN KARANLIK YÜZÜ

Mark Zuckerberg (Facebook Kurucusu) geçtiğimiz günlerde çok sarsıcı bir durumla baş başa kaldı. Amerika başkanlık seçimlerinden Trump’a, yalan haberden, psiko analiz grafiğine kadar birçok konuda zan altında kalan Facebook, özür dilese de bu düşündürücü durumun insanları #deletefacebook adında tag açmasıyla sonuçlandı.

Biraz daha detaylı anlatacak olursak: Facebook’u her açtığınızda size özel bir haber kaynağı ve gönderiler çıkıyor. Bunun yanında tabi reklamlarda size özel hazırlanıyor. Son zamanlarda satın alma ile ilgini Google da arattığınız veya telefonda mesajlarda bahsettiğiniz her ürün reklam olarak karşınıza çıkabilmektedir. Facebook sizi dinliyor takip ediyor ve bunları sizden izin alarak yapıyor; Facebook indirirken okunmayan küçük yazıların içinde tüm izinleri alıyor, indirme koşulu olarak zorunlu izin vermek durumunda kalıyorsunuz.

En ucuz Maske

Trump seçilmesinde Facebook algoritmalardan yararlanarak kitleler üzerinde hangi kitlenin hangi haberden etkileneceği hususunda titiz davranarak hazırlayıp yayınladığı haberlerinin büyük etkisi olduğu belirlendi. Yani şuan Mark Zuckerberg aday olsa onun bu elindeki güçle seçilebilme ihtimalini bile konuşabileceğiz.

Bu tarz durumlardan sonra Elon Musk dahi #deletefacebook etiketine katılmıştı. Bunun üzerine Facebook sayfasını kapattı ama bu bir çözüm mü? Instagram, Whatsapp bunlarda Facebook’a ait. Yani sosyal medyadan ve etkilerinden kurtulmak o kadar kolay değil.

Konu ile alakalı Sosyal Medya’nın Zararları adlı yazımızı ve bu konularla ilgili olan dizi önerimiz için Black Mirror Dizisi Hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir